Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trest za pochybení: Ukrajinský generál si má za sestřelení letounu Il-76 odsedět sedm let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Kyjev – Generál, kvůli jehož nedbalosti došlo ke smrti 49 ukrajinských vojáků, si má podle rozhodnutí ukrajinského soudu odsedět sedm let. Vojenské hodnosti generála ale zbaven nebude, uvedla televize 112. 

Generál Viktor Nazarov podle soudu nedbalostí zavinil smrt 49 ukrajinských vojáků. Ti zahynuli v troskách dopravního letounu, který v červnu 2014 sestřelili proruští separatisté nad letištěm v Luhansku na východní Ukrajině.

Podle prokuratury generál nevzal v úvahu varování od tajné služby, že rebelové mohou na letoun zaútočit, a povolil leteckou přepravu roty vojáků na luhanské letiště. Při sestřelení stroje přišlo o život devět členů posádky Il-76 a 40 výsadkářů. Generál vinu popírá.

Pozůstalí mají podle soudu dostat od ministerstva obrany odškodnění ve výši půl milionu hřiven (zhruba půl milionu korun) za každého zabitého vojáka.

Bezprostředně po tragédii, která se stala 14. června 2014, ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že armádní dopravní letoun byl zasažen velkorážným kulometem při přistávacím manévru na luhanském letišti. Povstalci, kteří letiště v té době už řadu dní ostřelovali, pravděpodobně zasáhli stroj i raketou země-vzduch. Jednotka ukrajinských výsadkářů měla v rámci plánované rotace nahradit vojáky, kteří tou dobou byli na letišti prakticky obklíčeni rebely. Na palubě stroje byly i potraviny, výzbroj a další zásoby.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli sestřelení letadla svolal mimořádnou schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany a slíbil "odplatu teroristům". V zemi byl tehdy vyhlášen státní smutek.

K útoku na dopravní letoun se přihlásili bojovníci „Luhanské lidové republiky". Jejich mluvčí Oksana Čigrinová prohlásila, že armádní letoun „porušil nařízení lidového gubernátora Valerije Bolotova o bezletové zóně nad Luhanskem".

Jen o měsíc později došlo k větší tragédii. Malajsijský boeing 17. července 2014 při přeletu nad oblastí bojů mezi separatisty a vládními vojsky na východě Ukrajiny sestřelila raketa Buk ruské výroby, podle vyšetřovatelů prokazatelně odpálená z území ovládaného rebely. Zahynulo všech 298 lidí na palubě, včetně 80 dětí. Kyjev a Západ ze sestřelení letadla obviňují separatisty, podporované Ruskem. Rusové odpovědnost za neštěstí odmítají a vinu připisují ukrajinské armádě.

Témata:  Ukrajina soudy Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.