Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský Dálný východ zasáhlo zemětřesení o síle 6,9 stupně

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Moskva - Oblast poblíž Komandorských ostrovů v Beringově moři dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,9 stupně. Ohnisko se nacházelo zhruba 33 kilometrů pod mořským dnem, nedaleko pobřeží Kamčatky.

Oznámila to americká geologická služba USGS. Škody ani oběti hlášeny nejsou a varování před přílivovou vlnou úřady nevydaly, oznámila agentura Reuters. USGS původně hlásila sílu otřesů rovných sedm stupňů.

Zemětřesení jsou na ruském Dálném východě častá, zasahují ale vesměs neobydlené oblasti. Kamčatka leží v jednom ze seizmicky nejaktivnějších míst světa, v oblouku táhnoucím se od Kurilských ostrovů k pobřeží Kamčatky.

Zhruba 90 % zemětřesení má tektonický původ. Při tektonických procesech dochází k hromadění napětí. Zemětřesení vzniká náhlým uvolněním této mechanické energie v nitru Země (často na hranici litosférických desek), vysvětluje converter.cz. Energie zemětřesení se šíří seismickými vlnami.

Nejsilnější zemětřesení mají ohniska v poměrně malých hloubkách (hypocentrum je nejčastěji do 60 km). Zemětřesení ale vznikají až do hloubek kolem 700 km. Zemětřesení se obvykle vyskytují ve skupinách (tzv. zemětřesné posloupnosti). Zemětřesné posloupnosti se většinou skládají z několika slabších předtřesů, následuje hlavní otřes a následné slabší dotřesy.

Témata:  zemětřesení Rusko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 17:22

26. listopadu 2024 14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy