Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jeden migrant se v Řecku pokusil upálit, další se oběsil. Odborníci bijí na poplach

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Chios – Devětadvacetiletý syrský migrant je ve vážném stavu poté, co utrpěl popáleniny na 85 procentech těla. Podle lékařů se zřejmě pokoušel sám sebe upálit v uprchlickém zařízení na řeckém ostrově Chios, píše server stanice Al Jazeera.

K incidentu došlo ve čtvrtek v asi 14:00 tamního času. Podle videa zveřejněného na sociálních sítích držel muž v ruce něco, co vypadalo jako kanystr a zapalovač. Plameny ho pohltily jen okamžik poté, co se jej policista pokusil zezadu přemoci a zabránit mu v sebeupálení.

Uprchlík, který se na ostrov dostal údajně minulý týden, má popáleniny na 85 procentech těla. Ihned byl umístěn do tamní nemocnice, očekává se však, že bude brzy letecky přepraven do zařízení v Aténách. „Jeho stav je velmi závažný,“ uvedla manažerka nemocnice Eleni Voutierová.

Zraněn byl také zasahující policista, utrpěl popáleniny na sedmi procentech rukou a třech procentech tváře. I on by měl být dopraven do aténské nemocnice.

Jen o tři dny dříve se v řeckém přístavu Pireus oběsil další uprchlík. Řecká pobřežní stráže ve čtvrtek potvrdila, že muž, který byl nalezen oběšený v pondělí před trajektovým terminálem v největším řeckém přístavu, byl identifikován jako 25-letý Syřan.

V současné době uvízlo v kontinentálním Řecku a na jeho ostrovech odhadem 62.000 uprchlíků a přistěhovalců. V táborech však podle skupin bojujících za lidská práva panují těžké životní podmínky a zoufalství, někteří se pokoušejí o sebevraždy, jiní se sebepoškozují.

„Duševní zdraví mnoha žadatelů o azyl a migrantů uvízlých v Řecku se vzhledem k podmínkám, v nichž žijí, zhoršuje. Panuje tam atmosféra nejistoty kvůli tomu, co se s nimi stane v budoucnosti,“ varuje Eva Cosseová z organizace Human Rights Watch. Navzdory velkému množství finančních prostředků prý uprchlíkům stále chybí přístup k psychosociální podpoře.

Úřady by podle ní měly migranty co nejrychleji přivážet na pevninu, kde by jim mělo být poskytnuto slušné ubytování i pomoc psychologů. „Mnoho uprchlíků pochází z Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Přežili porušování lidských práv, mučení nebo byli svědky válečných zločinů, které mohou být traumatizující,“ vysvětluje Roland Schoenbauer mluvčí uprchlického agentury OSN v Řecku. 

Další agentury zabývající se pomocí uprchlíkům varují, že pokud se brzy něco nezmění, podobných pokusů o sebevraždy může přibývat. 

Témata:  uprchlíci Řecko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 9:52

Mír na Ukrajině? Evropané prozradili, na koho Američané tlačí

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy