Moskva - Mezi Spojenými státy a Ruskem nikdy nepanovaly příliš vřelé vztahy. Ačkoliv si mnozí slibovali změnu po nástupu Donalda Trumpa do funkce hlavy státu, situace není příliš jiná, než jaká byla za jeho předchůdců. Proč tomu ale tak je?
Tiskový mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov byl hostem v pořadu Good Morning America v televizi ABC. Jedna z otázek mířila na nevraživost mezi Američany a Rusy.
Podle Peskova je nedůvěra Američanů k Rusku následkem intenzivní protiruské propagandy, která se v USA vede. On sám to za problém nepovažuje, je mi ale líto, že Spojené státy Kremlu nevěří.
"Není to problém, je to politováníhodné. Takové věci ale chápeme. Americká veřejnost je terčem tvrdé protiruské propagandy," myslí si Peskov.
Podle něj jsou Američané paranoidní, což přikládá na vrub právě údajnému informačnímu tlaku. Nediví se proto, že si obyvatelé USA myslí, že se ruští hackeři mohou nabourat do každého jejich přístroje a elektronického zařízení.
Na otázku, co soudí o slovech ministra zahraničí Rexe Tillersona, pro kterého je NATO důležitý prostředek v boji s ruskou agresí, odvětil, že jeho země žádným agresorem není.
"Rusko není agresorem a nikdy nebylo. Vždy bylo zemí, která pomáhala udržet globální stabilitu bezpečnost světa. Rusko se například aktivně zapojuje do bojů proti terorismu. A s takovými slovy, jako je agrese nikdy souhlasit nebudeme," odpověděl Peskov.
Dodal, že Tillerson je tvrdý diplomat, ale Rusko podle něj chápe, že ve své argumentaci používá informace a materiály ministerstva, tedy pocházející lidí, kteří nejsou Rusku příliš nakloněni.
Peskov proto doufá, že Tillerson dostane více příležitostí ke spolupráci se svým ruským kolegou. "Bude mít lepší možnost dojít ke vzájemnému pochopení," uvedl Peskov.
Témata: Rusko, Dmitrij Peskov, USA
Související
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 15:58