MAGAZÍN - Zatímco britská premiérka Theresa Mayová tento týden aktivovala článek 50, čímž reálně zahájila odchod Spojeného království z Evropské unie, její německý protějšek, Angela Merkelová, ujistila v Berlíně členy své strany, že EU bude pokračovat bez ohledu na Velkou Británii a bude nadále úspěšná, připomíná Nina Schicková. Politická analytička a konzultantka v komentáři pro server CNN soudí, že obě uvedené ženy nyní čeká záchrana politických svazků.
EU je pro Německo posvátná
Z pohledu Mayové tento svazek představuje Spojené království, konstatuje expertka. Domnívá se totiž, že premiérka nebude moci do nekonečna ignorovat volání po druhém referendu o skotské nezávislosti, navíc je zde stále spor o osud Severního Irska.
"Pro Merkelovou představuje svazek, který musí zachránit, samotná EU," pokračuje Schicková. Poukazuje, že Unie čelí mnoha problémům - nejde jen o skutečnost, že jeden z nejbohatších a nejvlivnějších členů chce opustit klub, do kterého doposud každý chtěl jen vstoupit, ale nadále probíhají krize eurozóny a migrační vlna, existují problémy v evropské bezpečnosti a obranyschopnosti v souvislosti s bouřlivým nárůstem ruského nacionalismu na východním křídle EU a klesá důvěra veřejnosti v evropské instituce.
K tomu všemu dochází v době, kdy politickou scénu napříč starým kontinentem zasáhla vlna pravicové, euroskeptické demagogie, uvádí odbornice. Podotýká, že navzdory krizím, které se v poslední době valily na EU, však německá oddanost integračnímu projektu přetrvala.
"Ve skutečnosti se dá přesvědčivě argumentovat, že v rámci německého politického hlavního proudu trvání na posvátnosti evropského projektu v reakci na další světové trendy posílilo," píše analytička.
Před blížícími se zářijovými parlamentními volbami, v nichž bude Merkelová usilovat o čtvrté období v křesle kancléřky, se německá politika otřásá pod nástupem jejího hlavního oponenta, Martina Schulze ze středolevé Sociálnědemokratické strany (SPD), vysvětluje Schicková. Připomíná, že dokud přímočarý Schulz, někdejší předseda Evropského parlamentu, nevstoupil do volebního boje jako alternativa Merkelové, jeho strana se v průzkumech propadala.
Schulzova hlasitá proevropská stanoviska a hlas, který má reprezentovat hnutí oponující populistům, brexitu a Donaldu Trumpovi, nicméně získaly mezi německými voliči značnou popularitu, konstatuje expertka. Doplňuje, že podle posledních průzkumů je na tom Schulzova SPD velmi podobně jako Křesťansko-demokratická unie (CDU) Merkelové.
"Tento obrat má svůj vlastní název - Schulzův efekt - a je to termín pro proevropské, proliberálně-demokratické a protipopulistické postoje," pokračuje analytička. Uvádí, že ačkoliv oddanost Merkelové vůči EU nelze zpochybnit, Schulz zastává ještě více federalistická stanoviska.
Populisté v izolaci
Lídr SPD dokonce zašel tak daleko, že napadl německou rozpočtovou odpovědnost ve prospěch evropské solidarity, když podpořil společné evropské dluhopisy, podotýká odbornice. Dodává, že jejich prosazení by znamenalo přeměnu eurozóny ve stálou fiskální přerozdělovací unii, kde by Německo hrálo roli hlavního pokladníka.
Němečtí voliči tedy v září budou rozhodovat mezi těmito možnostmi, přičemž odmítnutí ideje EU jednoduše není na výběr, deklaruje Schicková s tím, že hysterie okolo pravicové populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) již odezněla, především pak v mezinárodních médiích. Připouští, že AfD sice překoná pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů v Bundestagu, což s ohledem na historii Německa ve 20. století může být znepokojivé, ale partaj nebude moci určovat směr vývoje.
"Mějme na paměti, že Merkelové blok CDU/CSU je v rámci politického spektra po AfD druhým nejkonzervativnějším," zdůrazňuje expertka. Očekává proto, že žádná strana nebude s AfD po volbách spolupracovat.
Až půjdou Němci v září k volebním urnám, populisté si nepochybně získají velkou mediální pozornost, míní odbornice. Soudí však, že klíčovou skutečností bude pokračující podpora Německa evropskému projektu. "Ať bude příštím německým kancléřem kdokoliv, on, či ona v dohledné době nebude EU opouštět," končí Schicková.
Témata: Německo, Angela Merkelová, Martin Schulz
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22