Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na Ukrajině brání zavádění reforem, tvrdí MMF

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kyjev - Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) může plánované ekonomické reformy na Ukrajině ohrozit vnitropolitická situace.

Varování přichází den poté, co fond zemi uvolnil další jednu miliardu dolarů (25,4 miliardy Kč) z celkem přislíbených 17,5 miliardy dolarů finanční pomoci, upozorňuje agentura Reuters.

MMF půjčky podmínil hospodářskými reformami. Podle fondu ale jejich zavádění brzdí fakt, že vládnoucí koalice má v parlamentu jen těsnou většinu. Reformy mají navíc své odpůrce mezi četnými vlivnými zájmovými skupinami, upozorňuje MMF.

Na Ukrajině je rok u moci vláda premiéra Volodymyra Hrojsmana, která nemá v parlamentu dostatek hlasů k prosazení penzijní a zemědělské reformy. Kabinet věřitele žádá o větší trpělivost a slibuje, že klíčovou penzijní reformu zavede do ledna příštího roku.

Ukrajina je jednou z evropských zemí, které na důchody vynakládají nejvíce hrubého domácího produktu (HDP). Zároveň patří ukrajinský průměrný důchod k nejnižším v Evropě, důchodce má průměrně 2 dolary (51 Kč) na den, uvádí MMF. Počet důchodců a plátců do systému je vyrovnaný, mnozí se navíc brání do něj přispívat. Deficit důchodového účtu tak MMF odhaduje na šest procent HDP.

Témata:  Ukrajina Ukrajinská krize Mezinárodní měnový fond (MMF)

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.