Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sloučení rodin v Německu: Do země může přijít až čtvrt milionu Syřanů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Německý bulvární deník Bild zveřejnil  interní dokument německé vlády. Z něj vyplývá, že asi 267.500 syrských uprchlíků v Německu má v současnosti právo na to, aby požádali o spojení svých rodin. V roce 2015 přišlo do Německa 890.000 migrantů, v loňském roce 280.000. Velká část z nich do země prchla z válkou zmítané Sýrie.

Materiál, který se zabývá následky migrační krize. Více než čtvrt milionu uprchlíků by tak prakticky okamžitě mohlo do Německa z válkou sužované Sýrie či okolních zemí přivézt své rodinné příslušníky. Na uvedený počet Syřanů se podle vládního dokumentu nevztahuje nařízení pobytového zákona, na základě kterého je na dva roky odložené spojování rodin uprchlíků.

V listopadu 2015 vláda rozhodla, že malé skupině běženců, která požívá jen subsidiární, tedy časově omezenou ochranu, dva roky neumožní spojení rodiny. Takový ochranný status dostávají běženci, kteří nemají právo na plnohodnotný status uprchlíka, neboť nejsou pronásledováni jako jedinci.

Podle serveru Spiegel Online není vůbec jasné, kolik by do Německa na základě práva na spojování rodin mohlo přijít lidí.

Na konci předloňského roku Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) ještě odhadoval, že právo na spojení rodiny podle německých zákonů má až půl milionu syrských uprchlíků. Podle statistických údajů BAMF na jednoho uprchlíka připadá v průměru 0,9 až 1,2 rodinných příslušníků. V maximální variantě by tak na základě dat z vládního dokumentu mohlo v důsledku spojování rodin přijít do Německa až dalších více než 320.000 Syřanů.

Témata:  uprchlíci Německo

Související

Aktuálně se děje

8. května 2026 16:39

8. května 2026 11:31

Zvykejme si na Babiše. Chce vyhrávat volby příštích 11 let

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že jeho politické ambice sahají hluboko do budoucna. Ve svém pravidelném pořadu „Sorry jako“, který natáčí společně s vicepremiérem Karlem Havlíčkem, prohlásil, že plánuje vítězit ve volbách i v příštích jedenácti letech. Konkrétně si vytyčil cíle pro volební roky 2029, 2033 a 2037.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.

Poprask v Čečensku: Kadyrov válčil proti energy drinkům, jeho syn vykradl slavnou značku a sám je prodává

V Čečensku se začal prodávat nový energetický nápoj pod značkou „K13“, která je úzce spjata s osobou Adama Kadyrova, syna vládce autonomní republiky. Uvedení nápoje na trh doprovází masivní reklamní kampaň, do níž se zapojil i samotný Ramzan Kadyrov spolu s předsedou čečenského parlamentu Magomedem Daudovem. Oba lídři se v polovině dubna zúčastnili slavnostního otevření hypermarketu v Grozném, kde produkt veřejně ochutnali.