reklama

Švédský reportér TV4 zhotovil nahrávku videa, na kterém děti mezi šesti až deseti lety nastupují do školního autobusu. Chlapci předním vstupem, dívky automaticky zadními dveřmi. Video s ukázkovou praxí segregace na základě pohlaví bylo pořízeno na stockholmském předměstí severozápadně od města u muslimské základní školy.

Premiér Švédska Stefan Löfven označil tuto praktiku za jednání hodné opovržení. „Autobus je společný pro všechny bez ohledu, zda jste chlapec a dívka, muž nebo žena,“ prohlásil. „Pro takové jednání není ve Švédsku místo,“ uzavřel Löfven.

Muslimská škola Al-Azhar se brání, že by měla se segregací v autobusu něco společného. Zástupce ředitele Roger Lindquist řekl, že nebyl záměr děti oddělovat dle pohlaví. „Jde o věc, o které škola nevěděla a neschvaluje ji,“ řekl. Škola sebe samu prezentuje jako muslimskou, ač většina zaměstnanců Muslimy není. Zástupce ředitele zdůrazňuje, že muslimské hodnoty ve výuce nehrají roli. „Škola je založena na hodnotách demokratických,“ tvrdí.

Není to první incident, který vzbudil pozornost švédských médií. V srpnu loňského roku učitelé této školy zavedli oddělené hodiny tělesné výchovy pro dívky a chlapce. Tehdy se škola bránila, že pouze reagovala na žádosti rodičů, kteří se oddělené tělesné výchovy domáhali, jinak by prý jejich děti hodiny tělocviku přestaly navštěvovat.

Ve Švédsku bylo v létě roku 2016 celkem 88 náboženských škol, z toho bylo 11 muslimských, píše server The Local.

reklama