Londýn/Damašek - Britský ministr obrany Michael Fallon dnes uvedl, že americký úder na syrskou zakládnu není začátkem nové vojenské kampaně. Spojené státy podle něj Londýn nepožádaly, aby se na bombardování podílel.
Spojené státy dnes nad ránem syrského času vypálily na základnu Šajrát, která leží asi 20 kilometrů jihovýchodně od města Homs, asi šedesát střel s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle amerického ministerstva obrany na základně zasáhly několik cílů, včetně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.
"Zásah byl omezený na jednu základnu, byl zcela přiměřený," řekl Fallon. Zopakoval, že jeho cílem bylo odradit syrský režim od dalších útoků chemickými zbraněmi. "Takže my (úder USA) nevnímáme jako začátek další vojenské kampaně," uvedl ministr.
Spojené státy podle něj Británii nepožádaly, aby se na úderu podílela. "Nebyla to záležitost koalice, která v Sýrii a Iráku bojuje proti (Islámskému státu)," prohlásil Fallon. "Byla to operace Spojených států, ale rád bych opět zdůraznil, že ji plně podporujeme." Akce byla podle něj pečlivě naplánována tak, aby se nedotkla Rusů působících v tomto objektu.
V rozhovoru s BBC pak Fallon dodal, že americký ministr obrany James Mattis se s ním před americkým zásahem radil o tom, zda je syrská vláda za chemický útok skutečně zodpovědná. Damašek opakovaně útok, při němž zahynulo podle různých zdrojů 80 až 100 lidí, popřel.
Témata: Velká Británie, USA, útok USA na Sýrii , Sýrie
Související
27. listopadu 2024 17:55
26. listopadu 2024 15:15
25. listopadu 2024 20:02
25. listopadu 2024 14:08