Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vučić se sešel s McCainem, jednali o vojenské spolupráci

Srbsko
Srbsko
Foto: Pixabay

Bělehrad - Do srbské metropole v pondělí přicestoval vlivný americký senátor John McCain. Srbský premiér a nově zvolený prezident Aleksandar Vučić po jednáních oznámil, že obě země rozšíří spolupráci při posilování regionální stability na Balkáně a uspořádají společné vojenské a policejní cvičení.

Společných srbsko-amerických cvičení bude letos podle Vučiče "šest nebo sedm". Srbsko udržuje tradiční těsné styky s historickým partnerem Ruskem, ale usiluje zároveň o vstup do Evropské unie. Členství v NATO, která v roce 1999 během války v Kosovu bombardovala Bělehrad, Srbsko rozhodně odmítá.

McCain během návštěvy v Bělehradě navštívil společné cvičení, které zorganizovala speciální srbská policejní jednotka SAJ spolu s vojáky z USA a ze Slovinska.

Loni se Srbsko zapojilo do 206 armádních a výcvikových projektů s USA a NATO, zatímco s Ruskem jich uspořádalo jen 17.

Letos má srbská armáda v plánu cvičení v Kazachstánu společně s jednotkami členských států Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), vojenské aliance několika postsovětských států řízené Moskvou.

Témata:  John McCain Aleksandr Vučič USA Srbsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.