Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát v koncích? Teroristická skupina přišla o většinu území v Iráku

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Bagdád - Mluvčí irácké armády Jahjá Rasúl dnes oznámil, že Islámský stát (IS) ztratil v Iráku přes tři čtvrtiny území, které původně od roku 2014 obsadil.

Bojovníci IS obsadili především západní provincii Anbár a sever Iráku.  Džihádisté mají nyní pod kontrolou 30.000 čtverečních kilometrů iráckého území, což je 6,8 procenta plochy Iráku. Než začal území ztrácet, měl pod kontrolou 40 procent území Iráku.

Největšími ztrátami pro IS byla loni prohraná bitva o Fallúdžu a pád města Ramádí v prosinci 20l5. Obě města jsou v provincii Anbár, kde žijí převážně sunnité, i když většina Iráčnů vyznává šíitský islám.

Dobytí Fallúdže bylo považováno za rozhodující krok k zahájení bitvy o dvoumilionový Mosul. Sunnitský IS získal toto druhé největší irácké město bez boje v roce 2014 a z tamní mešity pak jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát.

Témata:  Irák Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.