Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání Lavrova s Tillersonem: Hlavním tématem má být Sýrie, Ukrajina i KLDR

Rex Tillerson
Rex Tillerson
Foto: greatagain.gov

Moskva - V Moskvě dnes začalo setkání ministrů zahraničí Ruska a Spojených států. Sergej Lavrov a Rex Tillerson spolu jednají v době vyhrocených vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Lavrov hned v úvodu amerického ministra upozornil, že úder americké armády proti syrské základně z minulého týdne byl podle Moskvy porušením mezinárodního práva.

Od dnešního jednání si prý ruská strana slibuje "otevřený a čestný" rozhovor o vytvoření široké protiteroristické koalice. Rusko chce rovněž znát skutečné záměry Bílého domu. Moskva mnohokrát opakovala, že je připravena ke konstruktivnímu a rovnoprávnému dialogu s USA, zdůraznil Lavrov. Tillerson prohlásil, že považuje za důležité, aby komunikační kanály mezi oběma zeměmi zůstaly vždy otevřené.

Ministři pak zahájili jednání za zavřenými dveřmi, jejich schůzka by podle agentury TASS měla trvat několik hodin.

Podle ruských diplomatů mají oba ministři před sebou mnoho témat - kromě Sýrie je to situace v Libyi a v Jemenu, konflikt na východě Ukrajiny nebo reakce na provokativní jednání severokorejského režimu. Tillerson by podle amerických diplomatů mohl otevřít otázku údajného vměšování Ruska do loňských prezidentských voleb v USA.

Otázka Tillersonova setkání s prezidentem Vladimirem Putinem je stále otevřená.

Témata:  Sergej Lavrov Rex Tillerson USA Rusko útok USA na Sýrii Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

8. srpna 2025 20:21

Katy Perry a Justin Trudeau spolu randí? Okolí hvězd promluvilo

Katy Perry a Justin Trudeau vzbudili masivní spekulace, když byli nedávno spatřeni spolu v Montréalu. Podle informací od zdrojů blízkých dvěma slavným hvězdám mezi nimi došlo k okamžitému spojení a je mezi nimi vzájemný zájem o toho druhého. Ti, kdo je znají, tvrdí, že se k sobě hodí a mají hodně společného, přičemž jejich vztah se nachází zatím v počátečních fázích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy