Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropo pozor, Rusku se nedá věřit. Jednání s NATO je jen předehra, říká rozhořčený odborník

NATO
NATO
Foto: NATO

Washington - Americký odborník na zahraniční politiku, Stephen Blake, hovoří o tom, proč by sankce proti Rusku měli zůstat v platnosti i o tom, jaké jsou nyní cíle prezidenta Vladimíra Putina.

Podle Stephena Blanka, člena zasedání Rady pro americkou zahraniční politiku, Moskva nikdy neměla v úmyslu držet se Minských dohod mezi Ruskem a Ukrajinou. A upozorňuje, že se přesto objevují hlasy volající po zrušení sankcí proti nim. Důvodem je prý Putinův boj v Sýrii a spolupráce v boji proti terorismu.

Blank s tím však nesouhlasí. "Ti, kteří chtějí zmírnit nebo odstranit sankce na základě Putinovy údajné spolupráce v Sýrii proti teroristům by měli mít důkazy o tom, jak se tato spolupráce ve skutečnosti projevuje a proč bychom měli zahájit proces dialogu. Putin dal jasně najevo, že Rusko pod jeho vládou, nebude činit věrohodná závazky," popisuje ve svém komentáři pro Atlantic Council.

Připomíná například jednání mezi Ruskem a NATO, kde velvyslanec Alexander Grushko uvedl, že jakýkoliv krok NATO vedoucí k posílení sebeobrany, bude Rusko považovat za hrozbu a Moskvu donutí k reakci. A tak kromě jednání a dialogů podle Blanka neexistuje na ruské, stále provokativnější chování, odpověď. Putin proto prý od NATO získává vše, co chce.

"Tlak ze strany Francie, Německa a Itálie odstranit nebo snížit sankce sílí. ale Rusko není zdaleka nuceno plnit dohodu o příměří tolik jako Ukrajina," domnívá se. A ačkoliv se hovoří o rozmístění sil NATO na východě Evropy, Washington a Berlín se prý bojí Putina provokovat a vetují tak snahy Polska a pobaltských států. 

Upozorňuje také na převahu Ruska v Baltském a Černém moři. Připomíná, že polský ministr obrany Antoni Macierewicz označil jejich armádu za systematicky nedostatečně financovanou. A situace i jinde v Evropě prý není dobrá. "Německé armádní síly například zastavily cvičení, protože předpisy jim zabraňují pracovat přesčasy. Britský příspě 2 % z HDP do NATO bylo dosaženo jen díky kreativnímu účetnictví. A to prý provokuje Rusko," varuje Blake.

Existence NATA však prý Rusko provokuje, neboť prý očekávají konflikt se všemi svými sousedy. Jednání mezi NATO a Ruskem tak vnímá jako předehru Putinova tlaku na odstranění sankcí a volné ruce v Sýrii. "Mnoho neodborníků by teď nemělo mít problém dešifrovat Putinovy cíle," uzavírá.

Témata:  Rusko NATO (Severoatlantická aliance) Evropa

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy