Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nesmrtelný Kim Ir-sen? Ovlivňuje život Severokorejců i 23 let po své smrti

Severní Korea
Severní Korea
Foto: Pixabay

Pchjongjang - KLDR dnes oslavuje 105 let od narození diktátora Kim Ir-Sena, zakladatele severokorejského komunistického režimu. Vytvořil kolem sebe kult osobnosti, který nemá obdoby. Poslal na smrt miliony lidí. Československo navštívil dvakrát.

Kim Ir-sena, který zemřel v roce 1994 v 82 letech, historici řadí po bok tyranů jako byli Adolf Hitler, Josif Stalin či Mao Ce-tung. Obyvatelé Severní Koreje ale stále žijí v přesvědčení, že jejich "věčný vůdce" byl polobůh, jemuž vděčí za život ve vzkvétající zemi.

Kim Ir-sen vedl KLDR bezmála půlstoletí (1948-1994) a za tu dobu měl na svědomí miliony lidských životů. Ve vlastní zemi opěvovaný vůdce byl strůjcem "orwellovské" reality poznamenané hladem, strachem, represemi a převýchovnými tábory. Když 8. července 1994 v 82 letech zemřel, přišly se jeho památce poklonit miliony Severokorejců. A davy jich dodnes proudí i k jeho tělu v mauzoleu v metropoli Pchongjangu.

Kim Song-džu, jak zní původní Kim Ir-senovo jméno, se narodil v malé vesnici Mangjongde poblíž Pchjongjangu 15. dubna 1912, v den, kdy se na druhém konci světa potopil Titanik.

Od roku 1941 působil na území SSSR, kde prošel politickým a vojenským školením a v srpnu 1945 vpochodoval v čele partyzánského oddílu s Rudou armádou do osvobozeného Pchjongjangu. Kim byl jedním ze spoluzakladatelů komunistické Korejské strany práce, v níž postupně dosáhl nejvyšších funkcí. V roce 1948 odmítl celokorejské svobodné volby do Národního shromáždění pod dohledem OSN a místo toho nechal na severu poloostrova uspořádat volby s jednotnou kandidátkou, po nichž následovalo vyhlášení KLDR.

Vpádem vojsk KLDR do Korejské republiky v červnu 1950 inicioval tři roky trvající korejskou válku, ve které zahynuly tři miliony lidí.

Režim, který Kim vybudoval, se zevnitř opíral o věrnost privilegované a mocné byrokracie, o donašečství a silnou armádu. Státní ideologii postavil na takzvané ideji čučche, která by se dala shrnout pod heslem "spoléhejme na vlastní síly". Jeho kolektivizační socialistická politika však zemi přinesla rozvrat a bídu a utrpení v podobě několika hladomorů.

Československo navštívil v letech 1956 a 1984, střídavě se opíral o přízeň komunistů v Pekingu a v Moskvě. Existenci severokorejského jaderného programu ale do posledních dnů svého života popíral. První test jaderné bomby provedla KLDR až 12 let po Kimově smrti 9. října 2006, to už v čele země stál Kimův nejstarší syn z prvního manželství Kim Čong-il (1941-2011). Nyní zemi vládně Kim Čong-un, vnuk zakladatele státu.

Témata:  Kim Ir-Sen Severní Korea historie

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 15:10

Praha zrušila koncert Michala Hrůzy. Pouhé čtyři hodiny před začátkem

Plánovaný středeční večerní koncert kapely Michala Hrůzy na pražské Občanské plovárně byl nečekaně zrušen pouhé čtyři hodiny před začátkem. Akce měla být součástí letního festivalu Prague Open Air, v jehož rámci probíhá v hlavním městě zhruba čtyřicet open-air koncertů. Důvodem zrušení byl zákaz využívání areálu vydaný stavebním úřadem Prahy 1.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.

Prezident Kadyrov se skoro utopil na dovolené, je v nemocnici

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenské republiky, se téměř utopil ve čtvrtek během dovolené v tureckém letovisku Bodrum. Incident se stal v luxusním pětihvězdičkovém hotelu v oblasti Kaynar, která se nachází v provincii Muğla. Podle tureckých médií Kadyrov ztratil vědomí krátce po vstupu do vody a začal klesat pod hladinu.