reklama

Skupina hackerů zvaná Shadow Brokers zveřejnila v pátek zveřejnila dokumenty k podezřelým aktivitám NSA. Ta údajně prostřednictvím přísně tajné jednotky počítačových pirátů sledovala především blízkovýchodní banky kvůli případným transakcím teroristů - a prý využila slabin v produktech firmy Microsoft, používaných v počítačích po celém světě, uvedla agentura AFP.

Mnozí experti považují únik údajů za věrohodný, přestože dotčené firmy a instituce jej popřely, píše BBC pod titulkem "Vláda Spojených států 'nabourala globální bankovní systém'".

"Nezaznamenali jsme žádné známky neoprávněného přístupu do naší sítě či do služby přenosu zpráv," tvrdí SWIFT sídlící v Belgii. BBC připomněla, že hackeři systém úspěšně napadli, když loni zločinci ukradli bangladéšské ústřední bance 81 milionů dolarů.

Dubajská kancelář EastNets, sloužící při převodech blízkovýchodním bankám, zprávu o svém údajném nabourání popřela jako "zcela falešnou a nepodloženou".

Microsoft prostřednictvím blogu svého manažera pro bezpečnost Phillipa Misnera ujistil své zákazníky, že jsou v bezpečí, pokud si své počítačové programy řádně aktualizují.  Zmíněné "bezpečnostní slabiny" by podle BBC mohly na černém trhu vynést více dvě miliardy dolarů (asi 50 miliard Kč).

Podle BBC může jít o nejvážnější aféru od dob Edwarda Snowdena, který informoval o rozsahu globálního špehování v roce 2013.