Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jemenu byl sestřelen vrtulník, 12 lidí zemřelo

Blackhawk
Blackhawk
Foto: U.S. Air Force

Saná - Při havárii vrtulníku saúdskoarabské armády v Jemenu zahynulo 12 vojáků. Oznámila to dnes saúdská agentura SPA.

Podle jemenského ministerstva obrany byl stroj omylem zasažen spřátelenou protivzdušnou obranou.

Stroj Black Hawk spadl při blíže neurčené operaci v provincii Marib východně od hlavního města, uvedla SPA s odvoláním na komuniké arabské koalice podporující jemenské vládní jednotky. Ty od podzimu 2014 bojují s šíitskými povstalci. Konflikt má přes 7000 obětí a vyvolal v zemi rozsáhlou humanitární krizi.

Jemenské ministerstvo obrany na svém webu oznámilo, že saúdský stroj se zřítil po zásahu spojenecké protivzdušné obrany. Havárie byla důsledkem "omylu protivzdušného systému, jenž zničil vrtulník před jeho přistáním", uvádí se ve sdělení.

Dřívější informace naznačovaly, že za pádem stroje je útok protivládních povstalců. Arabská televize Majádín uvedla, že vrtulník sestřelila jednotka šíitských povstalců z kmene Húsíů.

Témata:  Jemen vrtulníky Blackhawk UH-60

Související

Aktuálně se děje

4. října 2025 22:16

OBRAZEM: Lídři Spolu se ve štábu neohřáli. Po tiskovce zmizeli

Historie si pamatuje jen vítěze. Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, triumfovala ve sněmovních volbách před čtyřmi lety a doufala, že si to zopakuje i letos. Marně. Tentokrát jasně kralovalo hnutí ANO Andreje Babiše. Premiér Petr Fiala mu na tiskové konferenci pogratuloval, ale zároveň ho varoval, že nepřestane bojovat proti populismu a extremismu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy