Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo nakonec ovládne Francii? Favorité jsou hned čtyři, rozdíly v preferencích jsou minimální

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - Francie zažije tuto neděli velmi těsný souboj. Kdo nakonec usedne do Elysejského paláce a stane se prezidentem Francie? Podle průzkumu IFOP pro francouzský deník Paris Match jsou rozdíly mezi prvními čtyřmi kandidáty minimální.

První kolo voleb francouzského prezidenta se bude konat už tuto neděli. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, postoupí do druhého kola dva nejsilnější kandidáti z kola prvního. Druhé kolo by se mělo konat 7. května. Podle výzkumu společnosti IFOP, který pravidelně zveřejňuje deník Paris Match, jsou předpokládané výsledky velmi vyrovnané. 

V prvním kole by k dnešnímu dni zvítězil nejmladší kandidát, centrista Emmanuel Macron se ziskem 23,5 %. Těsně by tak porazil kandidátku nacionální Národní Fronty Marine Le Pen, té by vhodilo svůj hlas 22,5 % voličů. 

Napínavý souboj je sváděn také o třetí místo. Na něj se vrátil pravicový kandidát François Fillon, mnohými už odepsaný, získal by 19,5 % hlasů. Porazil by tak o pouhé půl procenta radikálně-levicového Jeana-Luce Mélenchona, kterému vzrostla popularita krátce po dvou televizních debatách (19% hlasů). 

Rozdíl mezi prvním a čtvrtým místem podle průzkumů tak činí ani ne 5 procent voličů. Kandidát socialistů Benoît Hamon je na pátém místě s velkým odstupem, oslovil by pouze 7,5 % voličů. 

Témata:  Francie volby ve Francii 1 Marine Le Pen volby Emmanuel Macron François Fillon Jean-Luc Mélenchon

Související

Aktuálně se děje

23. října 2025 11:46

Smrtelná nehoda na Zlínsku. Dvě auta se čelně střetla, bilance je tragická

Tragickou dopravní nehodou na Zlínsku se od středečního podvečera zabývá policie. Silnici spojující Napajedla a Topolnou uzavřel čelní střet dvou osobních aut. Jeden člověk zemřel, další čtyři lidé utrpěli zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se mění k nepoznání. Trump nechal část zbourat

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „stávající struktura“ Východního křídla Bílého domu musí být stržena. Cílem je umožnit výstavbu nového tanečního sálu v odhadované hodnotě 250 milionů dolarů (přibližně 186 milionů liber). Bourací práce začaly již v pondělí a dva představitelé administrativy sdělili americkému partnerovi BBC, stanici CBS, že do konce týdne by měla být budova kompletně srovnána se zemí.