Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámští kněží káží na vysokých školách v USA zabíjení pohanů a oddanost džihádu

Muslim
Muslim
Foto: Pixabay

Doha/Washington – Americké vysoké školy poukázaly na závažný problém, ke kterému dochází v rámci komplexu Education City („Město vzdělání“), které leží poblíž katarského hlavního města Doha. Podle amerického serveru Voice of America zde radikální islámští kněží káží náboženskou nesnášenlivost.

Education City je vzdělávací komplex, ve kterém se nachází univerzity z celého světa, včetně šesti univerzit z USA. Právě tyto univerzity poukázaly na fakt, že v místní mešitě káží radikální islámští kněží, kteří podle nich například démonizují křesťany a židy.

Jedním z nich je například Musaddir Ahmed, který v rámci svého proslovu 18. března vyzval k „zabíjení pohanů" a uvedl, že „nikdo nemá být ušetřen". Další z nich také vyzval k zabíjení nevěřících a přidal, že se jedná i o šiítské muslimy. „Oddanost člověka džihádu pro Alláha a jeho ochota prolévat krev, drtit lebky a odřezávat části těla ... představují pro věřícího čest," uvedl.

Další z nich, egyptský fundamentalista Omar Abdelkáfí, zde měl také přednášku, v rámci které uvedl, že útoky na redakci časopisu Charlie Hebdo byly jen „pokračováním komedie o 11. září," a dodal, že muslimové s těmito útoky neměli nic společného.

Americké vysoké školy nyní doufají, že se jim podaří proti podobným přednáškám zakročit. David Weinberg, který je analytikem washingtonské skupiny Foundation for the Defence of Democracies („Nadace za obranu demokracie") uvádí, že americké vysoké školy „proti tomu musí vystoupit."

Weinberg varuje, že kázání, která bylo v mešitě možné vyslechnout, porušují veřejnou přísahu katarské vlády bojovat proti ideologii radikálního islamismu.

Témata:  Katar Islám univerzity

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy