reklama

Education City je vzdělávací komplex, ve kterém se nachází univerzity z celého světa, včetně šesti univerzit z USA. Právě tyto univerzity poukázaly na fakt, že v místní mešitě káží radikální islámští kněží, kteří podle nich například démonizují křesťany a židy.

Jedním z nich je například Musaddir Ahmed, který v rámci svého proslovu 18. března vyzval k „zabíjení pohanů" a uvedl, že „nikdo nemá být ušetřen". Další z nich také vyzval k zabíjení nevěřících a přidal, že se jedná i o šiítské muslimy. „Oddanost člověka džihádu pro Alláha a jeho ochota prolévat krev, drtit lebky a odřezávat části těla ... představují pro věřícího čest," uvedl.

Další z nich, egyptský fundamentalista Omar Abdelkáfí, zde měl také přednášku, v rámci které uvedl, že útoky na redakci časopisu Charlie Hebdo byly jen „pokračováním komedie o 11. září," a dodal, že muslimové s těmito útoky neměli nic společného.

Americké vysoké školy nyní doufají, že se jim podaří proti podobným přednáškám zakročit. David Weinberg, který je analytikem washingtonské skupiny Foundation for the Defence of Democracies („Nadace za obranu demokracie") uvádí, že americké vysoké školy „proti tomu musí vystoupit."

Weinberg varuje, že kázání, která bylo v mešitě možné vyslechnout, porušují veřejnou přísahu katarské vlády bojovat proti ideologii radikálního islamismu.

reklama