Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příměří s Hamásem se vzdaluje? Hnutí zvažuje stěhování z Kataru

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

Kromě Kataru, který loni v listopadu pomohl k uzavření dosud jediného příměří během války v Pásmu Gazy, se na jednáních podílí také Egypt a Spojené státy americké. Podle WSJ by se ale rozhovory mohly zcela zastavit, pokud by k přesunu politického křídla Hamásu do jiné země došlo. 

Katar v poslední době podrobil kritice izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když konstatoval, že tlak na palestinské teroristické hnutí Hamás není dostatečný. Mezi požadavky Hamásu patří záruky trvalého příměří a stažení všech izraelských jednotek z palestinské enklávy na pobřeží Středozemního moře, zatímco Izrael trvá na úplném zničení vojenských kapacit hnutí a propuštění všech zbývajících rukojmích. 

Americký list napsal, že Hamás se obrátil na nejméně dvě země na Blízkém východě, do nichž by se politické křídlo mohlo přestěhovat. Podle zdroje deníku jde například o Omán, který se k tomu však oficiálně nevyjádřil. 

Wall Street Journal upozornil také na nedávná slova katarského premiéra a ministra zahraničí Muhammada bin Abdar Rahmána Sáního, podle kterého je možné přehodnocení zprostředkovatelské role Kataru v rámci jednání mezi Hamásem a Izraelem.

"Tato role má své limity a omezenou schopnost, s níž můžeme přispět k těmto jednáním konstruktivním způsobem. Katar učiní příslušné rozhodnutí ve správný čas," nechal se slyšet katarský premiér. 

Témata:  HAMÁS Izrael Katar Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy