Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katar: Návrh dohody o příměří v Gaze vypadá nadějně

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Katarské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že současná podoba návrhu dohody o příměří v Pásmu Gazy, který představil prezident USA Joe Biden, se značně přibližuje k pozicím hnutí Hamás i Izraele. Uvedla to agentura Reuters.

Katar, který působí jako zprostředkovatel ve vyjednávání mezi Izraelem a Hamásem, také zdůraznil, že k dosažení dohody o příměří by měly obě strany zaujmout jasné stanovisko.

"V reakci na návrh USA týkající se Gazy čekáme na jasné stanovisko Izraele, které bude reprezentovat celou vládu," řekl mluvčí katarské diplomacie Mádžid Ansárí.

Biden v pátek představil plán na úplné příměří v Pásmu Gazy, který má tři fáze. Zahrnuje ukončení konfliktu, osvobození všech izraelských rukojmí zadržovaných v Gaze od 7. října 2023 a obnovu zničeného palestinského území. Hamás v pátek uvedl, že tento návrh hodnotí pozitivně.

"Dohoda o příměří by měla okamžitě ukončit dlouhé utrpení všech lidí v Gaze, rukojmí a jejich rodin a poskytnout plán trvalého příměří a ukončení krize," uvedl Ansárí. Katar podle jeho slov stále čeká na znění, na kterém se dohodnou obě strany.

"V současnosti vynakládáme maximální úsilí na dotažení dohody do konce," dodal mluvčí.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Katar

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy