Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První část protiraketového štítu THAAD dorazila na místo svého určení na jihovýchodě Jižní Koreje

Vyspělý americký protiraketový štít THAAD
Vyspělý americký protiraketový štít THAAD
Foto: mda.mil

Soul - O rozmístění protiraketového štítu THAAD v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Kontejnery s první částí systému nyní dorazily na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje. Štít by měl být hotový do roka.

Uvedla to dnes jihokorejská tisková agentura Jonhap. Oznámení přišlo pouhý den poté, co Severní Korea uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami.

Části systému dorazily do provincie Kjongsang pukdo na jihovýchodě země. Jednat by se mělo o šest odpalovacích zařízení, několik protiraketových střel a nejméně jeden radar. Na místo určení dorazilo šest nákladních vozů. Proti jejich příjezdu protestovalo několik lidí.

Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestovaly Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy.

Se Severní Koreou, proti které je THAAD namířen, je Jižní Korea od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt nebyl ukončen řádnou mírovou dohodou.

Témata:  Jižní Korea USA U.S. ARMY protiraketový štít THAAD

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.