Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva je připravena spolupracovat v Sýrii s USA, oznámil Lavrov

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Foto: mid.ru

Moskva - Šéf ruské diplomacie dnes uvedl, že Moskva je připravena spolupracovat se Spojenými státy na řešení syrské krize. Kreml stojí na straně režimu syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Washington podporuje protivládní povstalce.

Ruské úřady opakovaně uvádějí, že jsou ochotny znovu navázat spolupráci se Spojenými státy v otázce řešení šest let trvajícího konfliktu v této blízkovýchodní zemi.

Špatné vztahy mezi oběma členy Rady bezpečnosti OSN se tento měsíc ještě zhoršily, když americký prezident Donald Trump v reakci na chemický útok v severosyrském městě Chán Šajchún nařídil ostřelovat leteckou základnu damašského režimu nedaleko Homsu.

Za chemický útok je podle Washingtonu zodpovědný Asad. Rusko i Sýrie ale tvrdí, že plyn, který u Chán Šajchúnu zabil kolem 80 lidí, unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov dnes uvedl, že doufá, že se syrská opozice zúčastní nadcházejících mírových jednání. Ta by se měla uskutečnit 3. a 4. května v kazašské Astaně.

Témata:  Sergej Lavrov Rusko USA Sýrie

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.