Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komise představí postup přesídlení agentur EU z Londýna, o jednu z nich mít zájem i Česko

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Brusel - Evropská komise by v červnu na summitu EU měla představit konkrétní postup přesídlení dvou unijních agentur, které nyní sídlí v Británii. Evropský bankovní úřad (EBA) by mohl nově sídlit v Česku.

ČR chce Evropský bankovní úřad, Slovensko se uchází o Evropskou agenturu pro léčiva (EMA).

"Měli bychom dostat návrh kritérií a harmonogramu, podle kterého se bude postupovat," uvedl v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. Poté, co bude postup rozhodování takto popsán, mělo by se o věci rozhodnout do konce roku 2017. To by umožnilo dostatečně připravit přesun obou institucí do jara 2019, kdy Británie z EU vystoupí.

Podle Sobotky bylo na dnešním summitu evidentní, že konkurence zájemců bude silná. O EBA kromě České republiky usilují také Lucemburčané, kteří tvrdí, že na umístění úřadu mají právní nárok.

Pouhé čtyři minuty tak dnes podle šéfa Evropské rady Donalda Tuska stačily prezidentům a premiérům sedmadvacítky, aby přijali text příslušných politických pokynů k jednání o brexitu. Na jejich základě nyní Evropská komise 3. května předloží konkrétní směrnice pro vyjednávací tým EU vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem.

Dnes odsouhlasený dokument konkrétně zmiňuje potřebu dohody na vzájemných zárukách, které mají být "účinné, vymahatelné, nediskriminační a komplexní a musejí zahrnovat právo získat trvalý pobyt po dosažení pěti let nepřetržitého legálního pobytu". Tato práva musejí být podle pozice EU zajišťována hladkými a jednoduchými administrativními postupy. Evropská komise má podle Tuska už nyní k dispozici podrobný seznam toho, co by měla britská strana zaručit.

Témata:  EU Česká republika Brexit Bohuslav Sobotka

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy