Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německé městečko s 98 obyvateli se po brexitu stane novým centrem Evropy

Evropská unie, Brusel
Evropská unie, Brusel
Foto: Vláda.cz

Berlín - V roce 2019, až podle předpokladů skončí jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, se 89 obyvatel Gadheimu ocitne v geografickém centru EU, spočítal Národní geografický institut (IGN) v Paříži.

Většina obyvatel se o této novince dozvěděla z rozhlasu, tvrdí starosta nedaleké obce Veitshöchheim Jürgen Götz. Gadheim je příliš malý na to, aby měl vlastního starostu. "Mysleli jsme, že jde o aprílový žertík," říká pobaveně starosta.

"Můj manžel vždy říkal, že jsme pupkem světa," žertuje Inge Dieková, která v městečku zastupuje Německou federaci zemědělců. "Máme místní legendu, podle níž Bůh jednou objal Zemi v místě, kde se zrovna nalézá Veitshöchheim. A Gadheim k němu patří," říká starosta Götz, jehož citovala agentura AFP.

Nejvíce překvapena je Karin Kesslerová: právě na jejím poli osázeném řepkou bylo lokalizováno nové centrum Evropské unie po brexitu. "Je ale škoda, že se to děje kvůli brexitu," říká a lituje britského rozhodnutí.

Podle ní je jednou z největších výhod EU možnost přecházet hranice bez kontroly, jako když jezdí na dovolenou do Francie. "Navíc můj otec bojoval ve druhé světové válce a byl ve Francii zajat. Mám mnoho důvodů k tomu, abych si vážila unie, která spojuje odvěké nepřátele," vysvětluje.

Centrum EU leží v Německu od 1. května 2004, kdy se unie rozšířila z 15 na 25 členských zemí. Dříve bylo toto centrum téměř deset let v Belgii.

Ale od roku 2004 změnilo na území Německa několikrát své umístění. Když se v červenci 2013 k unii připojilo Chorvatsko, zdědilo toto postavení bavorské město Westerngrund ležící asi 60 kilometrů severozápadně od Gadheimu.

Westerngrund ztratí své postavení s odchodem Velké Británie. "Dokud bylo centrum zde, v Mnichově aspoň věděli, že Westerngrund ještě patří k Bavorsku," říká jeho starostka Brigitte Heimová. Místní dialekt a obliba Apfelwein (jablečného vína) u zdejších obyvatel město totiž řadily spíše k sousednímu Hesensku.

Obyvatelé Westerngrundu a Gadheimu mají jedno přání: aby se příště centrum EU přesunulo z důvodu přijetí nového člena, nikoli z důvodu vystoupení. "Brexit je krok zpět, tak to nemůže pokračovat," soudí Brigitte Heimová.

Témata:  Německo EU Brexit

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.