reklama

Zuccaro, který od února předsedá vyšetřovací skupině, jež podezření prověřuje, to dnes řekl v parlamentu.

Původně tvrdil, že má důkazy v podobě telefonátů mezi převaděči a záchranáři, dnes ale prohlásil, že v minulosti vyjadřoval pouze hypotézu a že důkazy použitelné u soudu nemá.

"Množství peněz, jimž některé z těch nevládních organizací disponují, vzbuzuje podezření a to prověřujeme. Zatím jsme žádný důkaz nenašli," řekl Zuccaro před parlamentní komisí. Požádal poslance o další peníze pro svou skupinu a také o schválení toho, aby na lodích, které působí v oblasti, kudy lodě s uprchlíky plují, byli také policisté.

Bez dalších peněz podle něj skupina není schopná pokračovat v šetření. Mnohé nevládní organizace podezření vznášená proti nim popřely.

O napojení záchranářů na převaděče v Senátu hovořil v úterý i jiný prokurátor Francesco Paolo Giordano. Podle něho nejsou nevládní organizace vedoucí záchranné operace příliš ochotné s italskými úřady spolupracovat, což ale přisoudil "ideologické nevraživosti". Zdůraznil nicméně, že nikdy nekladou překážky státním orgánům v přístupu k zachráněným běžencům a přistěhovalcům, pokud je například chtějí vyslýchat.

reklama