Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes po tvrdých bojích a houževnatém lobování těsným poměrem hlasů schválila novou reformu systému zdravotního pojištění.
Kongres se tak posunul blíž ke zrušení velké části předchozího programu zvaného Obamacare, který zavedl Trumpův předchůdce v Bílém domě Barack Obama.
Nová reforma prošla parlamentní komorou poměrem hlasů 217 ku 213, když pro Trumpův plán nezvedl ruku ani jeden demokratický poslanec. Po Sněmovně reprezentantů musí teď zdravotní reformu projednat Senát, kde bude pro republikány situace ještě obtížnější.
Dnešní hlasování bylo reparátem za březnový kolaps zaviněný rozkolem v republikánském táboře. Konzervativní křídlo trvalo na totálním zrušení Obamovy reformy, zatímco liberálové mezi republikány v obavě ze ztráty voličů vyzývali k umírněnosti a zachování některých částí. Díky kompromisním návrhům a tlaku Donalda Trumpa se nakonec podařilo získat dostatečný počet hlasů a zákon sněmovnou protlačit.
Komentáře amerických médií se shodují v tom, že jde o první velké legislativní vítězství prezidenta Trumpa, ale i republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Kdyby dnešní pokus neuspěl, Ryanova politická budoucnost by podle analytiků byla v sázce.
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes také schválila nové sankce proti Severní Koreji, které mají postihnout zejména její loďařský průmysl a potrestat využívání otrocké práce. Cílem sankcí je podle poslanců zabránit pchjongjangskému režimu, aby získával peníze pro svůj jaderný a raketový program.
USA budou podle zákona finančně postihovat každého, kdo využívá otrocké práce Severokorejců vysílaných za výdělkem do zahraničí. Podle republikánského poslance Eda Royce severokorejské dělníky "dovážejí" firmy z mnoha zemí od Senegalu po Katar nebo Angolu. Výdělek poukazují dělníci do KLDR, a tamní režim tak inkasuje každoročně miliardy dolarů. Pod americkými sankcemi bude i dovoz zboží, které bylo otrockou prací vyrobeno.
V prvním desetiletí tohoto století pracovaly severokorejské dělnice i v několika českých textilních továrnách, hlavně jako šičky. Žily v izolaci, bývaly pod dozorem, venku se pohybovaly jen ve skupinách a svůj výdělek prý posílaly svému režimu na určené konto. Zprávy o jejich otrocké práci se objevily i v zahraničních médiích.
Témata: USA, Donald Trump, Severní Korea, obamacare, Kongres Spojených států amerických (United States Congress)
Související
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 14:58
15. listopadu 2024 11:01
14. listopadu 2024 21:48