Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arabština už v Izraeli nebude druhým úředním jazykem

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Jeruzalém - Legislativní výbor izraelské vlády dnes schválil návrh zákona, na jehož základě by arabština přestala být druhým úředním jazykem v zemi.

Kontroverzní návrh předpokládá, že arabština bude mít napříště už jen "zvláštní status", napsal list Times of Israel. Zákonná předloha, která ještě musí projít ve dvou čteních parlamentem, definuje podle něj Izrael jako "národní domovinu židovského národa".

Podobný návrh neprošel v Izraeli v roce 2014. Kritici mu tehdy vytýkali, že zákon diskriminuje arabskou menšinu a další menšiny v Izraeli.

Arabové jsou v populaci 8,7 milionu Izraelců zastoupeni více než 20 procenty. Dosud jsou úředními jazyky v zemi hebrejština a arabština.

Arabský poslanec Ajmán Auda označil podle agentury DPA dnešní rozhodnutí kabinetního výboru za "vyhlášení války" arabským občanům Izraele. "Diskriminace dostala právní pečeť," řekl. Nebezpečí předkládaného zákona podle něj tkví v tom, že "vytváří dvě třídy občanů - Židy a Araby".

Témata:  Izrael jazyky arab

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.