Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Národní fronta Le Penové po prohře změní název

Marine Le Penová
Marine Le Penová
Foto: marinelepen.fr

Paříž - Krajně pravicová Národní fronta (FN) chce po porážce své šéfky Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách změnit název. To by mělo straně přilákat mové voliče před parlamentními volbami.

Le Penová získala v nedělních volbách třetinu hlasů, což je mnohem lepší výsledek, než svého času dosáhl její otec Jean-Marie Le Pen.

Nacionalistka nyní povede opozici v parlamentních volbách plánovaných na příští měsíc, v nichž se Macron se svým hnutím Vpřed! pokusí přetavit své vítězství v prezidentských volbách ve funkční parlamentní většinu.

Národní fronta projde "hlubokou reformou" a stane se "novou politickou silou," řekl šéf volební kampaně Le Penové David Rachline.

Německo znepokojují vysoké zisky francouzské krajní pravice. Náměstek ministra zahraničí Michael Roth uvedl, že "nemůže být normální, aby ultrapravicoví extremisté a populisté dosáhli tak silných výsledků". Pokud Macron v nové funkci selže, "pak bude příštím prezidentem Le Penová, čemuž musíme za každou cenu zabránit," řekl německý diplomat v televizi ARD.

Témata:  Národní fronta Marine Le Pen Francie

Aktuálně se děje

7. srpna 2026 11:20

Třetí řada Zrádců se blíží. Co vše o ní zatím víme?

Úspěšná detektivní reality show Zrádci se na televizní obrazovky vrátí již letos v září, kdy televize Prima odstartuje její očekávanou třetí řadu. Přesné datum sice ještě nebylo oficiálně zveřejněno, ale premiérové díly se budou objevovat nejprve na placené streamovací službě prima+ a s týdenním zpožděním pak také v klasickém televizním vysílání. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy