Bardella, který RN jako výkonný předseda vede už od loňského září, dostal skoro 85 procent hlas. Aliot, bývalý partner Marine Le Penové, získal 15 procent.

Dosavadní šéfka RN Marine Le Penová, která stranu vedla od roku 2011, se rozhodla tento post opustit a vést poslanecký klub RN v Národním shromáždění. Bardella, který byl jasným favoritem v souboji o nástupnictví, už před sjezdem agentuře Reuters řekl, že výměna v čele RN bude "malou kulturní revolucí" právě vzhledem k tomu, že v předsednickém křesle poprvé nebude nikdo z rodiny Le Penů.

Strana Národní sdružení je součástí francouzské politiky rovné půlstoletí. Pod názvem Národní fronta (FN) ji v roce 1972 založil Jean-Marie Le Pen, který ji po bezmála 40 letech svěřil nejmladší ze svých tří dcer, Marine. Ta image krajně pravicové strany poněkud zjemnila a učinila ji přijatelnější pro širší spektrum voličů. V letošních parlamentních volbách získala RN 89 mandátů, a je tak nejsilnější opoziční silou. Oba dosavadní vůdci strany se také probojovali do druhého kola prezidentských voleb ve Francii, a to v letech 2002, 2017 a 2022.