Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jižní Koreji se konají předčasné prezidentské volby

Mun Če-in
Mun Če-in
Foto: Wikimedia Commons

Soul - V Jižní Koreji dnes začaly předčasné prezidentské volby, o nejvyšší úřad se uchází 13 kandidátů. Za favorita je podle průzkumů pokládán vůdce liberální opozice Mun Če-in (64), který usiluje o zlepšení vztahu s KLDR.

Předčasné prezidentské volby byly v Jižní Koreji vyhlášeny poté, co prezidentku Pak Kun-hje v březnu sesadil z funkce ústavní soud kvůli podezření z přijímání úplatků.

Mun Če-in má podle průzkumů spolehlivý náskok před svými hlavním dvěma rivaly - centristou An Čchol-soem a konzervativcem Hong Čun-pchjoem.

Vyhraje-li Mun, skončí tím devítiletá vláda konzervativců. Čeká se, že by navázal na zahraniční politiku liberálních prezidentů z let 1998 až 2008. Těm se tehdy pomocí "slunečné politiky" podařilo dosáhnout ve spolupráci s KLDR historických průlomů.

Voliči mají příležitost hlasovat ve více než 139.000 volebních místnostech do osmi hodin večer místního času (12:00 SELČ). Krátká volební kampaň se soustředila spíše na nezaměstnanost a sociální nerovnosti, než na napjaté vztahy s komunistickým sousedem na severu poloostrova, KLDR.

Vítěz voleb bude ihned uveden do úřadu jako nový prezident, vynechá se obvyklá dvouměsíční přechodná doba. Nový prezident se volí na dobu pěti let.

Témata:  Jižní Korea Severní Korea Pak Kun-hje 1 Mun Če-in

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?