Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový jihokorejský prezident nechce úřadovat z prezidentského paláce

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Sídlem jihokorejského prezidenta je Modrý dům. Nová hlava státu Mun Če-in ale hodlá úřadovat z obyčejné, šedivé, desítky let staré vládní budovy v centru metropole Soulu. Tímto rozhodnutím přidělal nemalé starosti ochrance.

Podle agentury Reuters se jedná o symbolické gesto; právě v blízkosti komplexu se totiž konaly mohutné mírové protesty proti Munově předchůdkyni Pak Kun-hje, kterou v březnu sesadil z funkce ústavní soud kvůli podezření z přijímání úplatků a zneužití moci.

Liberální prezident Mun Če-in v předvolební kampani slíbil, že v Jižní Koreji nastolí spravedlivější společnost. "Opustím Modrý dům a zahájím období prezidenta z Kwanghwamunu, jakmile budou dokončeny přípravy," řekl Mun ve svém prvním projevu ve funkci prezidenta. Kwanghwamun je název pro historické centrum Soulu a také hlavní dopravní tepnu. Je sídlem významných korporací a finančních institucí, velvyslanectví, hotelů a koncertní haly.

Vládní komplex tvoří tři budovy a sídlí v něm několik ministerstev, včetně ministerstva zahraničí a ministerstva pro sjednocení. Agentura Reuters uvedla, že pro zřízení prezidentské kanceláře bude stárnoucí stavba ze 70. let muset projít zásadní rekonstrukcí. Mun Če-in doufá, že se do vládního komplexu bude moci nastěhovat v roce 2019.

"Bude to oříšek. Bezpečnost bude muset být hodně posílena. Podle mého názoru je to nerealistické," řekl agentuře Reuters jeden ze zdrojů, který si nepřál být jmenován. Ochrana jihokorejských vůdců není snadná. V roce 1968 se severokorejské komando pokusilo o atentát na tehdejšího prezidenta Pak Čong-hia. Policie je zastavila 800 metrů od Modrého domu. Dva útočníci unikli, další byli zabiti.

Vstup do hlavní 19patrové budovy vládního komplexu funguje na kartu, což je značně vzdáleno sofistikovanému bezpečnostnímu systému přísně střeženého Modrého domu, který se nachází za bariérou tvořenou silničními zátarasy a kontrolními stanovišti.

Témata:  Jižní Korea Mun Če-in

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.