Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Diskuse mezi členskými zeměmi EU je důležitá, volá lucemburský premiér

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Vláda.cz

Lucemburk – V Lucembursku se dnes sešli tamní premiér Xavier Bettel a jeho český protějšek Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bettel po jednání na tiskové konferenci prohlásil, že pro jeho zemi je lepší Evropská unie s několika rychlostmi než Evropa, která stojí na místě.

Bettel také uvedl, že v Evropské unii je důležité navzájem diskutovat. Proto prý vítá svolání summitu zemí Beneluxu, tedy Belgie, Nizozemska a Lucemburska a visegrádské skupiny 19. června do Varšavy. Podle Bettela jsou totiž kroky některých zemí V4 v poslední době špatně pochopitelné.

„My jako Benelux, a ostatní členové EU, skutečně trošku nechápeme vývoj a jisté interpretace, které tyto země činí," prohlásil lucemburský politik. Ve Varšavě bude právě k takové diskusi a pochopení příležitost i přes některá nepříjemná témata, které se dostanou na pořad jednání.

Evropská unie už řadu měsíců se znepokojením sleduje dění v Polsku, především okolo tamního ústavního soudu, a Maďarsku s jeho problematickými zákony o vysokých školách a nevládních organizacích. Už loni v září se nechal lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn slyšet, že Budapešť si zaslouží vyloučení z Evropské unie, neboť prý podkopává základní hodnoty bloku. Podle Bettela nebude EU schopná společně postupovat kupředu, pokud nedokáže společně diskutovat.

Český premiér Sobotka dnes připomněl, že myšlenku setkání zemí Beneluxu a V4 inicioval on v době českého předsednictví ve visegrádské skupině, v níž je ještě Slovensko, Maďarsko a Polsko. Nadcházející varšavský summit má za důležité a symbolické setkání kvůli snaze o soudržnou Evropu.

„Kdy budeme všichni u jednacího stolu a budeme se podílet na společné budoucnosti. Budeme se na něm podílet tím, že budeme hledat dohodu, že budeme hledat vyvážený kompromis tak, abychom zohlednili národní zájmy i potřebu fungování evropské spolupráce," prohlásil předseda české vlády.

Se Sobotkou dnes Bettel probíral také chystaný britský odchod z Evropské unie, hovořili též o migraci. Lucemburčan před novináři podotkl, že země by měly respektovat uzavřené dohody o přerozdělování migrantů. Česko patří mezi ty státy EU, které vůči nim od začátku protestovaly a nejeví příliš ochoty žadatele o azyl z Itálie a Řecka přebírat. Shodou okolností se dnes u unijního soudu v Lucemburku konalo veřejné jednání ke slovenské a maďarské stížnosti na toto rozhodnutí ze září 2015.

Podle Sobotky existují možnosti zlepšení hospodářské spolupráce, například pokud jde o ekologické technologie, obnovitelné zdroje energie, informační technologie či perspektivní odvětví kosmických a satelitních technologií.

Témata:  Lucembursko Bohuslav Sobotka Xavier Bettel

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.