Washington - Bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn, který je podezíraný z úzkých vazeb na ruské činitele, odmítl spolupracovat na vyšetřování dobrovolně. Výbor amerického Senátu proto podal formální žádost o dokumenty k případu.
Republikánský předseda výboru pro tajné služby Richard Burr spolu s demokratickým místopředsedou Markem Warnerem vydali ve středu prohlášení, podle něhož Flynna na konci dubna neformálně požádali o spolupráci, což odmítl.
Nyní tedy prostřednictvím jeho právníka podali oficiální žádost o předložení dokumentů podstatných pro šetření kauzy. Podobné žádosti dostali podle agentury AP i další bývalí Trumpovi poradci a lidé z jeho okolí.
Flynn loni Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní a po jeho lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.
Podle tehdejší náměstkyně ministra spravedlnosti Sally Yatesové o tom, že oklamal Pence, Rusové věděli, čímž byl podle ní Flynn snadno vydíratelný Moskvou.
Trump v úterý odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho, což zdůvodnil jeho údajnými pochybeními při vyšetřování kauzy e-mailů bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Média se však shodují, že za jeho náhlým krokem byl Trumpův odpor k vyšetřování údajné ruské pomoci jeho kampani.
Témata: Donald Trump, Rusko, USA, Senát USA
Související
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:10
18. listopadu 2024 9:20
16. listopadu 2024 13:28
16. listopadu 2024 11:14