Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastavil kybernetický útok WannaCry, teď se bojí o život. Mladý odborník posílá do světa vzkaz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Londýn Britský bezpečnostní výzkumník, kterému se podařilo zastavit masové šíření vyděračského počítačového viru WannaCry, se obává o vlastní bezpečnost. Na svém twitterovém účtu upozornil, že novináři již vystopovali jeho kamarádku, jejíž fotografii zveřejnili.

"Mou totožnost by mohli zjistit za pár vteřin," řekl britskému listu Daily Mail mladík (22), který vystupuje na twitteru pod účtem @malwaretechblog.

"Jestli vědí, kde bydlím, mohou udělat opravdu cokoli," dodal. Připomenul přitom případ jiného bezpečnostního blogera, který poté, co byla zveřejněna jeho identita, čelil vydírání i výhrůžkám smrtí.

"Prosím, pokud tak zoufale stojíte o rozhovor, kontaktujte přímo mě," vzkázal novinářům. Internetová komunita se mezitím podle deníku The Guardian zavázala, že výzkumníkovu totožnost nezveřejní.

Odborník zastavil celosvětový kybernetický útok tím, že si zaregistroval doménu, na kterou škodlivý software nazvaný WannaCry měl vazbu. Mladík uvedl, že když zjistil, že program se neustále snaží spojit s jistou adresou, která navíc byla volná, obratem tuto doménu zakoupil, protože byl zvědavý, co se poté stane.

Nakonec se ukázalo, že WannaCry při kontaktování zmíněné domény své šíření zastaví. Program zablokoval "jen náhodou". Varoval, že nová generace programu by proti takto snadnému zastavení mohla být imunní.

Témata:  počítačové viry internet Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

9. listopadu 2025 8:28

Je to oficiální. Andrew již není princem a vévodou, potvrzují dokumenty

Britský král Karel III. už i oficiálně připravil mladšího bratra Andrewa o tituly prince a vévody z Yorku. Panovníkův sourozenec také nemůže nadále používat oslovení "Jeho královská Výsost". Informoval o tom britský deník Guardian

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy