Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němečtí politici kritizují Turecko kvůli sporu o základnu. Škoda, že je nemůžeme vyloučit z NATO, tvrdí

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín - Na tureckých základnách Konya a Inçirlik je v současnosti 270 členů německé armády. Nemečtí poslanci je měli dnes navštívit, Ankara jim to ale zakázala. Berlín považuje chování spojence z NATO za nepřijatelné.

Německo musí Turecku ukázat, kde jsou hranice, míní expert křesťanských demokratů Karl Lamers. Poslanci podle něj musejí mít v podstatě vždy možnost navštívit své vojáky. "Nic jiného si nemůžeme nechat líbit," řekl deníku Mannheimer Morgen.

"Naši vojáci nemohou v Inçirliku nadále zůstat. Měli by být co nejrychleji staženi a přeloženi na jinou základnu," řekl listu Passauer Neue Presse odborník vládní sociální demokracie (SPD) na obrannou politiku Rainer Arnold.

Už podle něj neexistuje cesta zpět. Zalitoval také, že Turecko, které se tímto způsobem k Německu chová opakovaně, nemůže být vyloučeno z NATO.

Omid Nouripour z opoziční strany Zelených mluví o obrovské urážce a o tom, že je zpochybněna spolehlivost Turecka jako spojence v rámci Severoatlantické aliance. NATO si něco takového podle parlamentního zmocněnce pro armádu Hanse-Petera Bartelse (SPD) nemůže nechat líbit. Když Turecko návštěvu poslanců nepovolí, nemohou podle něj němečtí vojáci v zemi zůstat.

Témata:  Německo Turecko NATO (Severoatlantická aliance) Německá armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.