Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Město New Orleans se zbavilo další sochu připomínající konfederaci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

New Orleans - Americké město New Orleans pokračuje v odstraňování sporných pomníků upomínajících na období konfederace. Dnes byla demontována jezdecká socha konfederačního generála P. G. T. Beauregarda. Část veřejnosti ale s kroky radnice nesouhlasí.

Z ulic města v posledních týdnech byly vedle sochy Beauregarda odstraněny ještě dva pomníky. První bylo sousoší připomínající skupinu přívrženců konfederace, kteří se po prohrané občanské válce pokusili svrhnout místní vládu složenou ze zástupců černochů i bělochů.

Poté byla odstraněna socha Jeffersona Davise. Davis byl jediným prezidentem Konfederovaných států amerických, které v letech 1861 až 1865 vedly občanskou válku se severními Spojenými státy americkými.

Jako poslední zbývá socha velitele konfederačních sil během občanské války Roberta E. Leeho.

Část veřejnosti považuje monumenty za nedílnou součást americké historie. Památky jsou odstraňovány v noci, aby se předešlo protestům.

Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po předloňském rasovém útoku v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Jihokarolínské úřady tehdy rozhodly o sejmutí konfederační vlajky z budovy zákonodárného sboru.

Témata:  New Orleans historie rasismus USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.