Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropy přichází desetitisíce dětí bez doprovodu, nejčastěji ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Londýn – Situace ohledně dětí, které jako uprchlíci přichází do Evropy žádat o azyl, je velmi vážná. To, jak na svém serveru upozorňuje britský deník The Guardian, potvrzují i statistiky statistického úřadu EU Eurostat.

Deník varuje, že čtvrtina všech uprchlických dětí, které v roce 2015 přišly do Evropy, s sebou neměla doprovod dospělého. Jak deník podotýká „geografickými sirotky" se tak stalo téměř 100 tisíc dětí – 88 695.

Nejvíce z nich pocházelo ze Sýrie – dvě z pěti. Další pak byly z Afganistánu a Iráku. Společně tyto tři národnosti představovaly 60 % všech nezletilých, kteří v EU zažádali o azyl.

Nejvíce z nich, 137 tisíc, jich přišlo do Německa. Při přepočtu na počet obyvatel ale v tomto ohledu „vítězí" Švédsko, kde na jednoho obyvatele v roce 2015 připadlo více než 600 uprchlíků mladších 18 let.

Jak dále deník podotýká, ve statistikách počtu dětí, které přišli bez doprovodu, vede mezi zeměmi původu Afghánistán. Právě odtud jich přišla polovina z nich. Jedna sedmina byly děti ze Sýrie; podle deníku je také pozoruhodné, že více těchto dětí pocházelo z Eritreje (5 140) než z Iráku (4 570).

Nejvíce dětí bez doprovodu pak přijalo Švédsko (35 tisíc). Na závěr deník varuje, že ačkoliv není zatím možné přesně odhadnout, jaká je situace za rok 2016, čísla počtu dětských žadatelů o azyl za měsíce leden a únor značně přesahují jejich počet během stejných měsíců v roce 2015.

Témata:  EU uprchlíci děti

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).