Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cholera pustoší Jemen, může onemocnět čtvrt milionu lidí

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

Saná - Epidemii cholery v Jemenu se nedaří zastavit. Zemřelo již 315 lidí a u dalších 29.300 je podezření na nákazu.Ještě v pátek bylo o 70 obětí méně a necelých 6000 případů podezření na tuto chorobu.

Epidemie v Jemenu, sužovaném od roku 2014 občanskou válkou, propukla v říjnu roku 2016. V zemi se totiž nedostává čisté pitné vody.

Cholera ohrožuje na životě hlavně děti, starší lidi a jinak nemocné osoby. Cholera je nebezpečná také pro těhotné, zejména u žen v prvním trimestru hrozí potrat. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že bez okamžitých nouzových opatřený by mohlo během následujícího půl roku onemocnět čtvrt milionu lidí.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou.

Před vycestováním do oblastí, ve kterých se cholera vyskytuje, se nechte očkovat. Mezi doporučení patří nejíst nedostatečně tepelně upravené rybí maso, mořské plody, nepít vodu z vodovodu a nechladit si nápoje ledovými kostkami vyrobenými z nebalené vody.

Témata:  Jemen cholera Afrika

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy