Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tuniská policie opustila město Tatávín

Turecká policie
Turecká policie
Foto: egm.gov.tr

Tunis – Z jihotuniského města Tatávín dnes odešli policisté. Ještě předtím se ale střetli s demonstranty, kteří zastavili provoz v zařízení na těžbu ropy. Oznámil to místní rozhlas. 

Podle agentur při incidentu zemřel jeden z demonstrantů a mladí účastníci protestní akce pak zapálili dvě policejní stanice. „Při protestu ve městě Tatávín zemřel mladý muž, kterého přejelo policejní auto," upřesnilo tuniské ministerstvo zdravotnictví smrtelný incident. V zemi už několik týdnů pokračují demonstrace kvůli nezaměstnanosti.

Výjimečný stav vyhlášený v listopadu 2015, když islamisté zabili 12 členů prezidentovy ochranky, byl minulý týden prodloužen o další měsíc.

Prezident Kaíd Sibsí 10. května nařídil armádě, aby chránila zařízení na těžbu ropy, plynu a fosfátů. Učinil tak v důsledku vzrůstajících nepokojů zejména na jihu země, při nichž protestující požadovali lepší pracovní příležitosti a větší podíl z výnosů z místních přírodních zdrojů.

Právě v Tunisku před šesti lety odstartovala vlnu povstání v Africe a na Blízkém východě známou jako arabské jaro. Revoluce v Tunisku vypukla koncem roku 2010, kdy se kvůli špatným životním podmínkám upálil mladík Muhammad Buazízí. Poté se rozšířily demonstrace zejména proti nezaměstnanosti, které 14. ledna 2011 přiměly odstoupit dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího.

Tunisko je považováno za jedinou arabskou zemi, které arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale zatím naděje, že se zlepší ekonomická a sociální situace obyvatel. Rozpočet zatěžuje rostoucí schodek, a proto vláda plánuje úsporná opatření. Ekonomika těžící z turismu stále bojuje s následky předloňských atentátů na cizince v hotelech v přímořském letovisku Súse.

Témata:  Tunisko teroristické útoky v Tunisku policie Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.