Brusel - Americký prezident Donald Trump míří do Bruselu. Vyvrcholením návštěvy belgické metropole bude ve čtvrtek večeře s šéfy států a vlád členských zemí Severoatlantické aliance. Ačkoli nepůjde o klasický summit, přesto by měli politici mluvit o tématech jako je zvyšování obranných výdajů, zapojení NATO do koalice proti Islámskému státu či budoucnost transatlantické spolupráce.
Nového šéfa americké administrativy čeká audience u belgického krále, několik dvoustranných schůzek, ale především setkání s představiteli Evropské unie a ve čtvrtek jednání s lídry zemí NATO.
Trump jen krátce po svém římském setkání s papežem Františkem přiletí do města, které sám označoval za “pekelnou jámu”. Tahle jeho slova souvisela s představou Bruselu jako metropole prolezlé islamistickými teroristy. Trump se ale v Bruselu rozhodně nebude muset bát. Ohlášeno je sice několik demonstrací a protestovat má například stovka aktivistů převlečených za Sochy svobody. Uzavřené budou části města a přerušena doprava.
Trump, pro kterého to bude první příležitost vidět pohromadě zástupce většiny evropských zemí, bude hlavní “atrakcí” schůzky spolu s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. S tím by měl ve čtvrtek poobědvat.
Trump se k alianci, na kterou Evropa spoléhá jako na svou základní obrannou jistotu, původně vyjadřoval poměrně odtažitě. V poslední době však svůj přístup změnil, zřejmě také pod vlivem svého ministra obrany Jamese Mattise, který dříve vedl jedno z aliančních velitelství.
Proměnou prochází zřejmě také Trumpův pohled na Evropskou unii. Původní otázky o tom, kdo po Británii vystupuje jako další, nyní - také po jednáních například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou - zřejmě nahrazuje konstruktivnější a informovanější přístup.
Amerického prezidenta ve čtvrtek dopoledne uvítají v budově, kde se konají summity EU, předsedové Evropské rady Donald Tusk a Evropské komise Jean-Claude Juncker, části schůzky se zúčastní z evropské strany také předseda europarlamentu Antonio Tajani a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
Tusk a Juncker Trumpa pozvali na “summit EU-USA” bezprostředně po jeho zvolení do funkce. Juncker však byl později vůči novému obyvateli Bílého domu kritický, když jej v jedné z debat se studenty označil za nebezpečí pro vztahy mezi Evropou a Amerikou a poznamenal, že ho bude třeba naučit tomu, co to Evropa je a jak funguje.
Diplomaté podobně štiplavý tón nyní už neočekávají. Předpokládají naopak prvotní diskusi o představách obou stran ohledně budoucnosti tradičně silných vzájemných vztahů, včetně důležité otázky pokračování nyní zmrazených rozhovorů o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství).
Témata: Donald Trump, NATO (Severoatlantická aliance), EU
Související
25. listopadu 2024 16:01
25. listopadu 2024 11:53
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
23. listopadu 2024 11:51