Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti sáhnou hluboko do kapsy? Belgie chce zavést nové opatření, uprchlíci ho tvrdě pocítí

uprchlíci, ilustrační fotografie
uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Brusel - Nejen Německo se potýká s problematikou migrace. I v Belgii se snaží přijít na to, jak naložit s uprchlíky, kteří přišli do země a nezřídka neříkají pravdu o své minulosti. Nově hrozí, že budou muset žadatelé o azyl, zaplatit lékařské náklady.

Žadatelé o azyl, kteří přišli do Belgie a oklamali úřady, když tvrdili, že jsou nezletilí, budou muset zaplatit náklady na rentgenové vyšetření, které potvrdí skutečný věk analyzovaných osob. 

Počítá s tím návrh zákona, s nímž přišel státní tajemník pro azylovou politiku Theo Francken. Podle deníku La Libre Belgique by měla návrh předložit koaliční Nová vlámská aliance (N-VA).

Jen v loňském roce přišlo do Belgie 1500 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých. Úřad, který se jejich žádostmi zabývá, má možnost v případě pochybností o věku azylantů požádal o lékařské ověření tzv. kostního věku pomocí rentgenových snímků zubů, zápěstí a klíční kosti.

Tomuto testu se loni podrobilo 659 mladistvých žadatelů o azyl, tedy 40 procent ze všech migrantů, kteří tvrdili, že jsou nezletilí. U 180 z nich bylo zjištěno, že o svém věku lhali.

Francken chce proto prosadit zákon, podle kterého by takoví migranti museli zaplatit náklady na sérii rentgenových vyšetření z vlastní kapsy. Řádově se jedná o 200 až 300 eur, tedy zhruba o 5000 až 7500 korun.

Nový plán má i Německo

Německo také chystá nový způsob, jak bojovat s náporem migrantů a lépe zjišťovat jejich minulost. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) dostane pravomoc kontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků, aby mohl ověřit jejich identitu.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky bude moci mobilní telefony a další datové nosiče prověřovat, jen když nebude mít jinou možnost, jak totožnost uprchlíků zjistit. Ministr vnitra Thomas de Maiziére už dříve vyjádřil přesvědčení, že jde o přiměřené opatření, a nikoli o nepřijatelný zásah do soukromí, jak tvrdila například opoziční strana Levice.

Do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu běženců. Řada z nich dorazila bez jakýchkoli dokladů, mobilní telefon s sebou ale často imigranti měli. V takových případech by podle přesvědčení poslanců kontrola mobilních telefonů mohla pomoci k identifikaci uprchlíků nebo alespoň k získání bližších informací o jejich cestě do spolkové republiky.

Témata:  uprchlíci Belgie Německo

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy