Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti znovu zaútočili: Silnice v Calais nejsou bezpečné, vzduchem létají kameny i kusy dřeva

Tábor
Tábor "džungle" v Calais
Foto: Reprofoto Mail Online

Calais – Britští řidiči opět žádají o lepší ochranu v severofrancouzském přístavu Calais. Stalo se tak poté, co byly po zhruba šesti měsících znovu ohlášeny vážné útoky ze strany migrantů. Právě před půl rokem byl nechvalně známý uprchlický tábor v Calais přezdívaný „Džungle“ stržen a lidé z něj odvezeni do jiných zařízení po celé Francii.

Série „extrémně násilných incidentů“, ke kterým došlo v neděli, ukázala, že se přistěhovalci, kteří se chtějí dostat do Velké Británie, pomalu vrací do Calais, uvádí server deníku Daily Mail. A to i přesto, že úřady tamní tábor srovnaly se zemí.

„Udělali zátarasy pomocí popelnic, a pak se pokusili zastavovat kamiony směřující do Anglie, aby se mohli dostat na palubu,“ cituje deník místní policejní zdroj, podle kterého k útokům došlo těsně po 4 hodině ráno. Akce prý byly „velmi dobře koordinované“.

Dav migrantů rozbil některým autům čelní skla a prorazil jim pneumatiky ve snaze přinutit řidiče, aby běžence pustili do aut. Jeden řidič kamionu byl hospitalizován kvůli zranění nosu. Skupinu násilníků musela rozhánět policie.

„Házeli silnici různé zátarasy, kameny a kusy dřeva ve snaze zastavit auta a vytvořit kolony, které by jim umožnily dostat se na nákladní automobily. Většině zúčastněných se podařilo utéct v době, kdy dorazila policie, takže nemáme jejich totožnost nebo národnost,“ uvedl policejní zdroj.

Britská organizace Freight Transport Association (FTA) vyzvala vládu, aby lobbovala u francouzských orgánů za ochranu řidičů v Calais. Zástupce sdružení, Pauline Bastidonová, řekla: „Francouzská vláda musí podniknout bezodkladné kroky, aby bylo zajištěno, že oblast je odpovídajícím způsobem hlídána a že řidiči přepravující zboží jsou chráněni tak, aby mohli i nadále volně jezdit mezi Francií a Velkou Británií.“

David Sagnard, předseda francouzské Národní federace silničních přepravců, souhlasí s FTA. „Stát musí dělat vše pro to, aby znovu nedošlo k zřizování migračních táborů v Calais, a pak musí umístit zátarasy zpět na jejich jejich místo,“ uvedl.

Mluvčí prefektury Pas de Calais potvrdil, že k incidentům skutečně došlo. Nedělní události, kdy přistěhovalci vytvořili překážky na cestě, aby zastavili nákladní automobily, prý byly „první“ od října, tedy od doby, kdy byla Džungle zlikvidována.

Témata:  uprchlíci Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Francie

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:13

Chladné letní počasí je jenom pocit. Analýza expertů mluví jasně

Jaké je zatím letošní léto v Česku? Někdo může mít pocit, že je chladné. Zvlášť po posledních letech, kdy často panovaly výrazně nadprůměrné teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale s pomocí dat vysvětlil, že chladné alespoň pro tuto chvíli není. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).