Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ropovod Dakota Access i přes protesty indiánů zahájil provoz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bismarck – Dnes zahájil svůj provoz kontroverzní ropovod Dakota Access. Proti tomuto americkému projektu bojují indiánské kmeny. Ty upozorňují, že ještě před oficiálním zahájením provozu došlo u ropovodu k minimálně třem případům úniku ropy.

Ropovod za 3,8 miliardy dolarů (zhruba 90 miliard Kč) spojuje ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois. Společnost Energy Transfer Partners, která projekt realizovala, tvrdí, že ropovod zajistí levnější, bezpečnější a ekologičtější transport ropy než ostatní formy přepravy, včetně železnice a nákladních automobilů.

Administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy koncem loňského roku zrušila povolení pro výstavbu konečného úseku ropovodu, který podle odpůrců narušuje posvátná území Siouxů a představuje hrozbu pro dodávky pitné vody. Nový prezident Donald Trump však po nástupu do funkce zákaz zrušil.

Čtyři indiánské kmeny proti ropovodu stále bojují u federálního soudu a snaží se dosáhnout jeho uzavření. Dřívější protesty proti ropovodu, které trvaly déle než půl roku, vedly podle AP k více než 760 zatčením. Protesty loni podpořilo několik celebrit, například rockeři Neil Young a Dave Matthews.

Témata:  USA indiáni ropovod Dakota Access

Související

Aktuálně se děje

8:11

Další drama při přistání v Praze? Pondělní incident na hodinu ochromil letiště

Pražské letiště v posledních dnech přitahuje komplikace. V sobotu musel letoun aerolinek Turkish Airlines opakovat přistání, v pondělí nastaly na Ruzyni další potíže. Tentokrát unikla kapalina z jednoho letounu, což vedlo k dočasnému omezení provozu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.