Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ropovod Dakota Access i přes protesty indiánů zahájil provoz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bismarck – Dnes zahájil svůj provoz kontroverzní ropovod Dakota Access. Proti tomuto americkému projektu bojují indiánské kmeny. Ty upozorňují, že ještě před oficiálním zahájením provozu došlo u ropovodu k minimálně třem případům úniku ropy.

Ropovod za 3,8 miliardy dolarů (zhruba 90 miliard Kč) spojuje ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois. Společnost Energy Transfer Partners, která projekt realizovala, tvrdí, že ropovod zajistí levnější, bezpečnější a ekologičtější transport ropy než ostatní formy přepravy, včetně železnice a nákladních automobilů.

Administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy koncem loňského roku zrušila povolení pro výstavbu konečného úseku ropovodu, který podle odpůrců narušuje posvátná území Siouxů a představuje hrozbu pro dodávky pitné vody. Nový prezident Donald Trump však po nástupu do funkce zákaz zrušil.

Čtyři indiánské kmeny proti ropovodu stále bojují u federálního soudu a snaží se dosáhnout jeho uzavření. Dřívější protesty proti ropovodu, které trvaly déle než půl roku, vedly podle AP k více než 760 zatčením. Protesty loni podpořilo několik celebrit, například rockeři Neil Young a Dave Matthews.

Témata:  USA indiáni ropovod Dakota Access

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.