Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bosna má problém s radikálním islámem. Mladí Bosňané odchází bojovat za Islámský stát

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Sarajevo - Podle dostupných informací odešlo z Bosny bojovat za radikální islamisty 200 - 300 mladých mužů. Po Belgii je to druhé nejvyšší číslo. Země na situaci reagovala zpřísněním zákonů a po návratu do vlasti by tito lidé byli odsouzeni až na 10 let odnětí svobody. Problém je však vážný.

Mezi džíhádisty se přidal například Ibra Cufurovic (21), který uprchl do Sýrie v roce 2014. Ačkoliv to prý nikdo nečekal, připojil se k Islámskému státu a začátkem roku se jeho tvář objevila mezi hledanými Interpolem. Ibrův otec podle německého deníku Spiegel viní ze situace Huseina "Bilal" Bosnice, který byl loni odsouzen za podněcování k terorismu. 

O tom, že je právě Bosna rájem pro džihádisti se hovoří již delší dobu. Syrská agentura ARA s odkazem na nejmenovaného chorvatského státního představitele například uvedla, že v Kosovu a Bosně a Hercegovině postavili tajnou základnu. Podobně hovoří i Europol, který na začátku roku prohlásil, že v balkánských zemích byly vytvořeny výcvikové tábory pro nové džihádisty.

"Bosna je považována za jakýsi útulek pro radikály a teď skrývá stabilní teroristickou infrastrukturu," cituje Spiegel amerického odborníka na Balkán, Johna Schindlera. A deník také odkazuje na bosenské ministerstvo obrany, které upozornilo na to, že během útoků na satirický časopis Charlie Hebdo či při listopadových útocích v Paříži, byly použity zbraně a munice z bývalé Jugoslávie.

Tamní státní zástupce pro vyšetřování terorismu dokonce připustil, že na severu země existují vesnice, kde žijí rodiny v souladu s právem šária a kde se objevují radikální symboly. Fotografické důkazy však nepřináší a bosenské ministerstvo obrany to popírá. Problém se stoupenci saláfismu - nekompromisní moderní verzí sunnitské interpretace islámu založené v 18.století, zde však mají již několik století.

Bosenské bezpečnostní složky prý situaci pečlivě sledují a podezřelé monitorují. Nicméně objevují se i skeptické hlasy. "Existují zde vesnice, kde děti nechodí do veřejných škol, ale volí soukromé vyučování podle jordánských osnov. Hovoříme o násilí a kódované komunikaci lidí ve videohrách. Co byly dříve jasné tréninkové tábory dnes mizí pod záštitu nevládní organizace," uvedl nedávno Igor Golijanina z ministerstva obrany.

Problém v Bosně je podle mnohých vážný. Před situací již před lety varovala například i mezinárodní krizová skupina. A Spiegel připomíná, že zde bylo v nedávné době napočítáno 64 nelegálních muslimských komunit podezřelých z radikalismu. "Od 1. března jsou bezpečnostní síly oprávněny přijmout proti nim opatření. Jinak by mohl následovat chaos," varuje Bakir Izetbegović, člen trijstranného předsednictví Bosny a Hercegoviny.

Témata:  terorismus Bosna a Hercegovina Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:10

Podzimní počasí hlásí návrat. Velká předpověď na příští týden

Listopadová zimní epizoda skončí dneškem, nejpozději zítřkem. Nadcházející týden bude ve znamení návratu podzimního počasí, přičemž nejvyšší teploty mohou dosáhnout dvouciferných hodnot. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy