Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tři krveprolití za tři měsíce. Čelí Velká Británie nejhorší sérii teroristických útoků za dobu své existence?

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová ostře odsoudila londýnské útoky, jejichž následkem zemřelo sedm lidí. Premiérka řekla, že Británie byla vůči extremistům „až moc tolerantní" a že to je třeba změnit. Mayová připomněla, že se jedná už o třetí útok v řádu tří měsíců. Uvedla též, že britské bezpečnostní a zpravodajské služby zabránily pěti teroristickým útokům od březnového Westminsterského útoku.

Tři z těchto pokusů o teroristický útok zahrnovaly použití nožů. Dva měly proběhnout v Londýně a jeden v Birminghamu. Čtvrtý se měl odehrát v Londýně za použití neurčeného způsobu útoku. Pátá teroristická buňka byla přerušena zatčením spojeným s jinými přestupky, které odstranily podezřelé z ulic, uvádí server Firstpost. Celkově bylo od roku 2013 přerušeno 18 útoků. Během posledních měsíců v zásadě byla přerušena skoro polovina útoků za necelé 4 roky, což ukazuje na vzrůstající trend teroristických útoků ve velké Británii. Podle zpráv tajných služeb se v Británii nachází až 3000 možných pachatelů, současná vlna zatýkání možná toto číslo sníží.

I přes tento vzrůstající počet a silná slova Mayové britské bezpečností služby nedoporučily premiérce, aby země zvedla riziko ohrožení na nejvyšší možný stupeň, tj. kritický. Bezpečností služby se domnívají, že se jim podařilo zajistit – v tomto případě - většinu pachatelů. List The Telegraph podotýká, že od roku 2008 díky hrozbě teroristického útoku ve Velké Británii stupeň ohrožení neklesl pod třetí stupeň pětibodové stupnice, označený jako „značný“ – tj. počítající s vysokou možností útoku, který může nastat bez dalšího varování. Nyní je v Británii vyhlášen druhý nejvyšší stupeň ohrožení, tj. „vážný“, při kterém je útok velmi pravděpodobný. Nejvyšší stupeň je „kritický“, který, jak informovala stanice CNN, byl pro první čas v dekádě vyhlášen po útoku v Manchesteru.

Teroristické útoky v Británii: Přehled

Mezi lety 2000 a 2015, teroristické útoky stály život 90 lidí podle údajů z Global Terrorism Databáze. 13 jich zemřelo během lety 2013 a 2015. V roce 2017 bylo zabito 5 lidí během  Westminsterského útoku, 22 následkem útoku v Manchesteru a doposud se ví o sedmi mrtvých jako obětí současných útoků v Londýně. Celkově se tedy jedná o 36 lidí během roku 2017. Zatím nejhorší útok na britské půdě spáchaný islámskými teroristy byl bombový útok v Londýne v roce 2005, během něhož zemřelo 52 lidí.

The Telegraph upozorňuje, že předchozí roky byly pro Británii z hlediska teroristických útoků ještě horší. Nejhorším rokem pro Británii z hlediska počtu úmrtí způsobených terorismem byl rok 1988, kdy zemřelo 372 lidí. Většina z nich (270) byla obětí katastrofického letu Pan Am 103, který byl ukončen bombou nastraženou Libyjci, zřejmě v odvetu za sérií leteckých útoků amerických vzdušných sil z britských vojenských základen na libyjská města Tripolis a Benghází. Jiné vysoké číslo je spojeno s severoirským konfliktem. V roce 1972 bylo v Severním Irsku zabito 353 lidí. Celkově terorismus v Británii vedl k úmrtí 3431 lidí, z toho 2 211 lidí bylo zabito mezi lety 1970 a 1984, 1 094 mezi lety 1985 a 1999 a od roku 2000 do 2017 zemřelo 126 lidí.

Srovnání Británie s dalšími zeměmi

Británie je z evropských zemí na prvním místě, co se týče počtů obětí spjatých s terorismem. Druhé je Španělsko, z 1261 mrtvými od roku 1970. Z toho 192 jich zemřelo během nejhoršího roku pro Španělsko, co se týče terorismu, jímž byl rok 2004, kdy proběhly bombové útoky v Madridu. Francie, která v posledních rocích zažívá silnou vlnu teroristických útoků, zažila svůj vůbec nejhorší teroristický útok v roce 2015, kdy devět teroristů zabilo 130 lidí na několika místech napříč Paříží. Vůbec nejhorší rok, co se týče teroru, v západní Evropě byl již zmiňovaný rok 1988 díky zničení letu Pan Am 103.

I přes tyto údaje lze říci, že Evropa je relativně málo ohrožená terorismem ve srovnání se zbytkem světa.  The Global Terrorism Index zjistil, že v roce 2015 bylo v teroristických útocích na celém světě zabito 38 422 lidí. Většina z nich byla na Blízkém východě a severní Africe, kde teroristické útoky stály život 17 752 lidí. Po Blízkém východě v počtu mrtvých následovala Subsaharská Afrika a po ní jižní Asie.

Témata:  Velká Británie terorismus Theresa Mayová teroristické útoky v Londýně výbuch v aréně v Manchesteru

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.