Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům: Trump nebude blokovat výpověď exšéfa FBI Comeyho před Kongresem

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Reprofoto YouTube

Washington - Bílý dům oznámil, že americký prezident Donald Trump nebude blokovat svědeckou výpověď někdejšího ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) Jamese Comeyho před Kongresem. Exšéf FBI má vypovídat o možných ruských zásazích do voleb v USA.

Trump nečekaně Comeyho odvolal počátkem května. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace o tom, že odvolání souvisí s Flynnovým vyšetřováním, šéf Bílého domu odmítl.

Comey bude hovořit před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami ve čtvrtek. „Ve snaze usnadnit rychlé a důsledné prošetření faktů senátním výborem pro tajné služby nevyužije prezident Trump exekutivní výsady k zablokování plánovaného svědectví Jamese Comeyho," uvedla prezidentova mluvčí Sarah Sandersová.

Podle analytiků může být Comeyho výpověď velmi výbušná. Podle médií hodlá Comey potvrdit, že na něj prezident vyvíjel nátlak, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.

Díky takzvané exekutivní výsadě může prezident zablokovat některé požadavky Kongresu. Tato pravomoc není přímo zmíněna v americké ústavě, nejvyšší soud nicméně výsadu označil za součást rozdělení moci v USA.

Výsadu prezidenti čas od času používají, v několika málo případech tak učinili například Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama, republikán George Bush mladší či demokrat Bill Clinton.

Témata:  Donald Trump FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) USA James Comey

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:43

Ze zooparku zmizela kapybara. Okolnosti jsou velmi zvláštní

Majitelé zooparku v České Skalici v Královéhradeckém kraji od začátku probíhajícího týdne pátrají po ztracené kapybaře Fifince. Okolnosti případu jsou velmi zvláštní, protože chybí jakékoliv stopy, které by naznačovaly, že se zvíře vydalo na dobrodružství z vlastní vůle. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.