Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V konfliktu s Katarem nebudeme nikomu stranit, zní z Iráku

Irák
Irák
Foto: The Washington Note

Bagdád - Agentura Reuters s odkazem na dnešní vyjádření iráckého premiéra informovala, že se Irák nepřidá na žádnou stranu konfliktu v diplomatickém sporu s Katarem. 

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty s Katarem v pondělí přerušily diplomatické styky. Viní ho z podpory terorismu.

„Nejsme součástí těchto rozdílů, se všemi zeměmi udržujeme dobré vztahy," řekl na tiskové konferenci v Bagdádu irácký premiér Hajdar Abádí.

Ke spekulacím, že Irák s Katarem bude udržovat diplomatické vztahy, protože Katar vyplatil výkupné iráckým šíitským skupinám za členy katarské královské rodin unesené v roce 2015, se Abádí nevyjádřil.

Uvedl však, že irácké síly mají v plánu získat kontrolu nad oblastmi na hranici se Sýrií a budou spolupracovat se silami syrského prezidenta Bašára Asada. „Komunikujeme se syrskou vládou, abychom zabezpečili východosyrské oblasti a zlikvidovali Islámský stát," řekl.

Komentářem podle Reuters naznačil, že s povstalci, které podporuje mezinárodní koalice, jíž velí USA, a kteří rovněž bojují proti IS, se irácké síly spolupracovat nechystají. Irácké síly však podle Abádího do Sýrie nevkročí, což premiér zdůvodnil tím, že by to způsobilo mezinárodní komplikace.

Témata:  Irák Hajdar Abádí Katar

Související

Aktuálně se děje

8:20

Zemřel Karel Malík, zakladatel legendární skupiny Echt!

Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřel Karel Malík, zakladatel a dlouholetý člen známé skupiny Echt! a básník. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.