Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na hranici východního a západního Německa zemřelo víc lidí, než se dosud myslelo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Berlín - Podle nové studie německých historiků bylo obětí snahy o útěk z někdejší komunistické NDR na Západ 327. Číslo za roky 1949 až 1989 je tedy vyšší, než se původně předpokládalo.

Podle dnes zveřejněné studie německých historiků zahynulo na takzvané německo-německé hranici 327 lidí.

Novou bilanci obětí zveřejnili vědci ze zvláštního badatelského týmu berlínské Svobodné univerzity, který se zabývá obdobím vlády Jednotné socialistické strany Německa (SED) v NDR. Na sčítání obětí hranice pracoval tým pět let.

Nejmladší oběti režimu ostrahy hranic východního Německa bylo šest let, nejstarší osmdesát jedna.

Témata:  Německo historie komunismus

Související

Aktuálně se děje

16. června 2026 13:17

Prezident Pavel se ukázal na Rock for People, pochlubili se pořadatelé

Letošní ročník úspěšného festivalu Rock for People je minulostí. Přinesl i jedno hvězdné setkání, protože na hudební přehlídku zavítal prezident Petr Pavel, který si nenechal ujít koncert legendární skupiny Iron Maiden. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Chystáte se v létě na Slovensko? Rady, které vám pomohou vyhnout se medvědům

Plánování letní dovolené na Slovensku láká tisíce turistů do nádherných pohoří, jako jsou Vysoké či Nízké Tatry, Malá Fatra nebo Slovenský ráj. Slovenská příroda je však také domovem medvěda hnědého. Vzhledem k nárůstu hlášených výskytů této šelmy v blízkosti turistických tras a vyhlášení mimořádných situací v několika desítkách okresů je nutné znát zásady bezpečného chování. Prevence je základním krokem, jak se nechtěnému střetu v lese vyhnout.