reklama

Konzervativci sice vyhráli, ale Mayová získala výrazně méně křesel, než počítali i největší straničtí skeptici. Podle výsledků z jednotlivých regionů doplatila především na to, že se jí nepodařilo přebrat labouristům venkovské obvody ovládané v minulých volbách levicí, na něž se v kampani soustředila.

Jejímu rivalovi Jeremymu Corbynovi se podle dat o volební účasti, která byla vyšší než v minulých volbách, povedlo přesvědčit k hlasování velké množství mladých lidí a uspěl se svou kampaní zaměřenou na sociální a zdravotní témata.

Mayová zároveň nenaplnila předpovědi průzkumů, podle nichž měla získat značnou část voličů protiimigrační a protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), jejíž někteří bývalí stoupenci usoudili, že po schválení brexitu pozbývá existence této formace smysl a ve volbách zcela propadla. Navzdory tomu, že je Mayová lákala na ostrá slova adresovaná v průběhu kampaně do Bruselu, kam opakovaně vzkázala, že chce především omezit imigraci z unijních zemí, část z nich přešla k labouristům.

Jedním z cílů Mayové bylo uvolnit si pro brexitové vyjednávání ruce svázané tlakem krajně konzervativního křídla strany požadujícího co nejtvrdší přístup k Bruselu. Nyní však v parlamentu bude muset spoléhat na podporu některé z dalších stran - očekává se, že to budou severoirští unionisté - a může čelit velkým problémům při nespokojenosti prakticky jakéhokoli poslance z řad její názorově nejednotné strany.

V Británii panují obavy, že očekávané složité vyjednávání o podpoře vlády může ohrozit termín 19. června, na který si Mayová naplánovala ostrý start vyjednávání s unií.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama