reklama

Dluh pochází ještě z dob Sovětského svazu. Na bilaterálním jednání se Zeman setkal i s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem. S ním hovořil zejména o ekonomických záležitostech.

Zeman se s kazašským prezidentem Nazarbajevem setkal před koncem své pracovní návštěvy Kazachstánu. Při otevření českého pavilonu na astanském Expu 2017 řekl, že se v některých otázkách, které řešili, posunuli kupředu. "Nemohu sice konstatovat slavné prohlášení, že prezident všechny mé argumenty přijal, ale myslím, že jsme měli velice užitečnou diskusi a v některých věcech jsme se posunuli," řekl Zeman po otevření českého pavilonu na Expu.

Jednou z hlavních otázek, jimiž se zabývali, bylo vypořádání takzvaného jamburského dluhu. Závazek vznikl v první polovině 90. let v rámci takzvaných jamburských dohod při výstavbě plynovodu. Kazachstán zastavil vyjednávání o vyrovnání dluhu zhruba 300 milionů dolarů vůči České republice v roce 2006.

Bývalý státní podnik Transgas tehdy na základě dohody podepsané v dobách Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP) v roce 1985 pokračoval v dodávkách pro plynárenství v Rusku, na Ukrajině i v Kazachstánu. Kazašský stát ale za dodávky, financované z českého státního rozpočtu, nezaplatil.

reklama